MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowiec 2014. Początki samorządu

Rafał Klepczarek
Łukasz Kazłowski pierwszy burmistrz Łowicza po przełomie 1989 roku
Łukasz Kazłowski pierwszy burmistrz Łowicza po przełomie 1989 roku Rafał Klepczarek
Samorządowiec 2014. Nasz plebiscyt na Samorządowca Roku 2014 cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Łowickiem niekwestionowanym liderem jest radny gminny w Zdunach Edward Pierzchała z KWW Szymanowice. Przy okazji obchodów ćwierćwiecza istnienia lokalnego samorządu w obecnym kształcie, przybliżamy jego początki w naszym regionie.

Dziś mało już kto pamięta, kto był pierwszym demokratycznie wybranym burmistrzem Łowicza po 1989 roku.
A był to Łukasz Kazłowski, który przed burmistrzowską nominacją pracował w ówczesnych Zakładach Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Łowiczu. Kazłowski zarządem miasta kierował od 16 czerwca 1990 roku do 8 grudnia 1991. W 1991 roku zainaugurował cykl darmowych koncertów dla mieszkańców miasta z cyklu "Burmistrz miasta zaprasza". Za jego czasów miasto sprzedało artyście malarzowi Andrzejowi Biernackiemu dawny zbór protestancki, w którym dziś mieści się Galeria Browarna. Decyzją burmistrza Kazłowskiego z centrum Starego Rynku w kwietniu 1994 roku zniknął komunistyczny obelisk postawiony po wojnie z "wdzięczności" dla Armii Czerwonej. Na zlecenie władz Łowicza w 1945 roku zbudowała go firma jego… ojca. Po odejściu z ratusza przez lata pracował jako dyrektor Technikum Przemysłu Spożywczego w Łowiczu, a potem utworzonego na bazie tej szkoły III Liceum Ogólnokształcącego. W 2003 roku dyrektor Kazłowski przyczynił się do nadania nieistniejącej już dziś szkole powiatowej imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Łukasz Kazłowski zastąpił w łowickim ratuszu ostatniego PRL-owskiego naczelnika miasta - Krzysztofa Górskiego.
- Do dziś pamiętam, jak żegnaliśmy w sali konferencyjnej naczelnika Górskiego, który był bardzo lubiany w urzędzie - opowiada Barbara Gajewska, pracownica UM w Łowiczu. - Część ludzi płakała, że odchodzi taki dobry szef. Bardzo ładnie zachował się też pan Kazłowski, który powiedział, że chciałby zasłużyć na to, aby i jego żegnano w taki sposób.
Kazłowski rządził w łowickim ratuszu dość krótko. Zastąpił go wcześniejszy wiceburmistrz Władysław Durka.
Drugi łowicki burmistrz wybrany po zmianie ustroju piastował tę funkcję od 9 grudnia 1991 roku do 7 lipca 1994 roku. Za czasów Durki powstała w mieście Wyższa Mazowiecka Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna, która była pierwszą uczelnią wyższą w Łowiczu. Jest pamiętany przez część byłych i obecnych pracowników ratusza, jako ten, który zwolnił wielu urzędników. Dziś odcina się od czasów, gdy był szefem samorządu miejskiego.
Pierwszym starostą łowickim był Cezary Dzierżek z PSL, prowadzący duże gospodarstwo rolnicze w Szymanowicach w gminie Zduny. Dzierżek Zarządem Powiatu Łowickiego kierował przez dwie kadencje. Obecnie mieszkaniec powiatu łowickiego pracuje w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Starostwo w Łowiczu powstało na bazie dawnego urzędu rejonowego. Początkowo rada powiatu spotykała się w sali szkoleniowej urzędu pracy, a potem przeniosła się do dawnej siedziby PZPR w Łowiczu, o którą władze powiatu długi czas prowadziły prawny spór z sądem. Ostatecznie dawny "dom partii" stał się własnością powiatu. Decyzję o jego sprzedaży w prywatne ręce podjął kolejny starosta Janusz Michalak (PiS). Obecnie zaniedbany budynek szpeci centrum Łowicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto