Rada Miejska w Łowiczu podwyższyła podatek śmieciowy o 3 zł od osoby

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Wniosek burmistrza Krzysztofa Kalińskiego analizowany był na dzisiejszym spotkaniu radnych, którzy obradowali zdalnie
Wniosek burmistrza Krzysztofa Kalińskiego analizowany był na dzisiejszym spotkaniu radnych, którzy obradowali zdalnie Rafał Klepczarek
Rada Miejska w Łowiczu w środę (16 grudnia) na wniosek burmistrza Krzysztofa Kalińskiego podniosłą opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Włodarz miasta zrezygnował z pomysłu uzależnienia podatku śmieciowego od ilości zużytej wody w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych. Opłaty dla wszystkich łowiczan od 1 lutego 2021 roku wzrosną z 30 zł do 33 zł od osoby.

Rada Miejska w Łowiczu podwyższyła podatek śmieciowy o 3 zł od osoby. Jej członkowie apelowali o zwiększenie kontroli

Z analiz Urzędu Miejskiego w Łowiczu wynika, że część łowiczan uchyla się od uiszczania opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Takie nieuczciwe zachowanie dotyczy aż 14 procent z ponad 27 tys. mieszkańców miasta nad Bzurą.

Aby temu zaradzić władze miasta chciały w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych uzależnić opłaty od zużytej wody. Wyeliminowałoby to sytuacje, w których w danym lokalu mieszka np. pięć osób, a w deklaracji śmieciowej zgłoszona jest jedna. A tak dzieje się na łowickich blokowiskach. Do podobnych sytuacji dochodzi również w domkach jednorodzinnych, ale zdaniem miasta na mniejszą skalę.

Z tego też powodu burmistrz Krzysztofa Kaliński chciał zróżnicować sposób naliczania opłat śmieciowych dla osób z zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej. Ci pierwsi mieli płacić stawkę naliczaną od zużytej wody, a ci drudzy, tak ja do tej pory, od osoby. Takie rozwiązanie spotkało się jednak ze sprzeciwem prezesów spółdzielni mieszkaniowej oraz radnych miejskich. Szefowie zarządów spółdzielni wskazywali, że projekt miejskiej uchwały z jednej strony jest mocno niedopracowany, a z drugiej nie powinno się dzielić mieszkańców jednej gminy, różnicując sposób naliczania opłat.

Radni opozycyjni już dawno apelowali do burmistrza Łowicza o to, aby opłaty śmieciowe uzależnić od ilości zużytej wody dla wszystkich mieszkańców. Wyeliminowałoby to oszustwa w zakresie uchylania się od płacenia podatku śmieciowego. Ratusz uznał jednak, że jest to niemożliwe w przypadku zabudowy jednorodzinnej, która w większości przypadków nie ma podliczników do wody używanej do podlewania. Radny Robert Wójcik wykazał na ostatniej sesji błędność takiego założenia, gdyż do rozliczeń miasto mogłoby wziąć zużycie wody z miesięcy jesienno-zimowych, gdy nie ma potrzeby podlewania przydomowych zieleniaków.

Ostatecznie jednak burmistrz Kaliński wycofał się ze swoich propozycji i przedstawił radnym projekt uchwały podobny do tego, który już obowiązuje. Od lutego opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów wzrośnie o 3 zł od osoby. Zagłosowało za tym 14 z 21 miejskich radnych. Cztery osoby były natomiast przeciwne jakiejkolwiek podwyżce, a trzy wstrzymały się od głosu.

Radni apelowali do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego o uszczelnienie systemu pobierania opłat i wyłapywanie oszustów, za których płacą inni.

Podwyżka opłat śmieciowych spowodowana jest wzrostem kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Pobierane od mieszkańców opłaty nie pokrywają w całości miejskich wydatków na ten cel.

Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej mogą jednak liczyć na ulgę w wysokości 2 zł miesięcznie, jeśli przechowują oni bioodpady w przydomowym kompostowniku. Z danych zebranych przez łowicki ratusz wynika, że w ten sposób odpady kompostuje 5,6 proc. właścicieli budynków jednorodzinnych w mieście.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rada Miejska w Łowiczu podwyższyła podatek śmieciowy o 3 zł od osoby - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie