Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Łowicza chce podnieść podatek śmieciowy o 3 zł od osoby

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Burmistrz Krzysztof Kaliński zrezygnował z pomysłu uzależnienia wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów od ilości zużytej wody w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych
Burmistrz Krzysztof Kaliński zrezygnował z pomysłu uzależnienia wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów od ilości zużytej wody w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych Rafał Klepczarek
Burmistrz Krzysztof Kaliński zrezygnował z pomysłu uzależnienia wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów od ilości zużytej wody w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych. Włodarz miasta od 1 lutego 2021 roku chce podnieść podatek śmieciowy wszystkim łowiczanom z 30 zł do 33 zł od osoby.

Burmistrz Łowicza chce podnieść podatek śmieciowy o 3 zł od osoby.

Z analiz Urzędu Miejskiego w Łowiczu wynika, że część łowiczan uchyla się od uiszczania opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Takie nieuczciwe zachowanie dotyczy aż 14 procent z ponad 27 tys. mieszkańców miasta nad Bzurą.

Aby temu zaradzić władze miasta chciały w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych uzależnić opłaty od zużytej wody. Wyeliminowałoby to sytuacje, w których w danym lokalu mieszka np. pięć osób, a w deklaracji śmieciowej zgłoszona jest jedna. A tak dzieje się na łowickich blokowiskach. Do podobnych sytuacji dochodzi również w domkach jednorodzinnych, ale zdaniem miasta na mniejszą skalę.

Z tego też powodu burmistrz Krzysztofa Kaliński chciał zróżnicować sposób naliczania opłat śmieciowych dla osób z zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej. Ci pierwsi mieli płacić stawkę naliczaną od zużytej wody, a ci drudzy, tak ja do tej pory, od osoby. Takie rozwiązanie spotkało się jednak ze sprzeciwem prezesów spółdzielni mieszkaniowej oraz radnych miejskich. Szefowie zarządów spółdzielni wskazywali, że projekt miejskiej uchwały z jednej strony jest mocno niedopracowany, a z drugiej nie powinno się dzielić mieszkańców jednej gminy, różnicując sposób naliczania opłat.

Radni opozycyjni już dawno apelowali do burmistrza Łowicza o to, aby opłaty śmieciowe uzależnić od ilości zużytej wody dla wszystkich mieszkańców. Wyeliminowałoby to oszustwa w zakresie uchylania się od płacenia podatku śmieciowego. Ratusz uznał jednak, że jest to niemożliwe w przypadku zabudowy jednorodzinnej, która w większości przypadków nie ma podliczników do wody używanej do podlewania. Radny Robert Wójcik wykazał na ostatniej sesji błędność takiego założenia, gdyż do rozliczeń miasto mogłoby wziąć zużycie wody z miesięcy jesienno-zimowych, gdy nie ma potrzeby podlewania przydomowych zieleniaków.

Ostatecznie jednak burmistrz Kaliński wycofał się ze swoich propozycji i przedstawił radnym projekt uchwały podobny do tego, który już obowiązuje. Od lutego opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów wzrośnie o 3 zł od osoby.

Podwyżka spowodowana jest wzrostem kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Pobierane od mieszkańców opłaty nie pokrywają w całości miejskich wydatków na ten cel.

Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej mogą jednak liczyć na ulgę w wysokości 2 zł miesięcznie, jeśli przechowują oni bioodpady w przydomowym kompostowniku. Z danych zebranych przez łowicki ratusz wynika, że w ten sposób odpady kompostuje 5,6 proc. właścicieli budynków jednorodzinnych w mieście.

W środę (16 grudnia) propozycją burmistrza Krzysztofa Kalińskiego zajmie się Rada Miejska w Łowiczu

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Burmistrz Łowicza chce podnieść podatek śmieciowy o 3 zł od osoby - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto