Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSP nr 1: 100 lat kształcenia zawodowego w Łowiczu

Rafał Klepczarek
Dariusz Żywicki kieruje ZSP nr 1 w Łowiczu od 21 lat
Dariusz Żywicki kieruje ZSP nr 1 w Łowiczu od 21 lat Rafał Klepczarek
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu w tym roku będzie świętował stulecie kształcenia zawodowego w mieście nad Bzurą. Z tej okazji 24 września zorganizowany zostanie V Zjazd Wychowanków Szkół Technicznych w Łowiczu. Po wojnie szkoła z ul. Podrzecznej wypuściła ponad 10 tys. absolwentów.

- Szkoła techniczna w Łowiczu jest potrzebna – mówi Dariusz Żywicki, który od 21 lat kieruje ZSP nr 1. – Pokazuje to zapotrzebowanie okolicznych firm na mechaników, elektryków, czy też mechatroników. Szkoda jednak, że potrzeby rynku pracy nie przekładają się na zainteresowanie młodzieży naszą szkołą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kierunki techniczne są trudniejsze od humanistycznych, ale w dobie postępującej automatyzacji technicznej naszego życia gwarantują pracę.
Początki szkolnictwa zawodowego w Łowiczu sięgają roku 1916. Działające w Łowiczu cechy rzemieślnicze utworzyły wtedy Zawodową Szkołę Dokształcającą dla młodzieży pracującej w rzemiośle i przemyśle. Pełne kwalifikacje rzemieślnicze uczniowie uzyskiwali po skończeniu nauki i praktyki zwanej terminem oraz zdaniu egzaminu przed komisją cechową. Zawodowa placówka oświatowa wiele razy zmieniała swoją siedzibę. Często wynajmowała sale lekcyjne w podstawówkach. W czasie hitlerowskiej okupacji ZSD stała się Miejską Publiczną Szkołą Zawodową, a potem Rzemieślniczą Szkołą Zawodową.
Po zakończeniu wojny szkoła techniczna znalazła własne lokum w zdewastowanych koszarach 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. W 1953 roku placówka oświatowa otrzymała we władanie budynki, które wykorzystywało sanacyjne wojsko, a wcześniej od 1400 roku należały do zakonu ojców dominikanów.
1 października 1946 roku powstała Państwowa Trzyletnia Szkoła Przemysłowa. Dwa lata później przekształcono ją w Liceum Mechaniczno-Techniczne I stopnia, a w roku szkolnym 1949/50 przyjęta została nowa nazwa Państwowa Szkoła Techniczno-Przemysłowa z wydziałami mechanicznym i elektrycznym. W latach 1950/51 przy tej szkole powstało Państwowe Technikum Elektryczne i Mechaniczne, by ostatecznie w 1952 r. zmienić nazwę na Technikum Mechaniczno-Elektryczne Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
Zespół Szkół Zawodowych nr 1, który był bezpośrednim poprzednikiem obecnego ZSP nr 1, został utworzony w 1973 roku z połączenia istniejących pod wspólną administracją szkół: technikum mechaniczno-elektrycznego, zasadniczej szkoły zawodowej i zasadniczej szkoły zawodowej dla młodocianych pracujących.
W 1984 roku patronem szkoły został 10 Pułku Piechoty, który w Łowiczu stacjonował w latach 1919-39. Może wydawać się dziwne, że rządzący w Polsce komuniści zgodzili się na patrona rodem z II RP, ale należy pamiętać, że 10 PP w Łowiczu w czasie przewrotu majowego w 1926 roku walczył przeciwko Józefowi Piłsudskiemu po stronie rządowej, ochraniając między innymi Belweder.
Obecnie szkoła z ul. Podrzecznej ma pod opieką blisko 350 uczniów, którzy poznają m. in. tajniki mechatroniki, mechaniki pojazdów samochodowych, elektryki oraz automatyki sterowania ruchem kolejowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto