Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PTTK w Łowiczu przypomni Anielę Chmielińską

Rafał Klepczarek
Aniela Chmielińska była jedną z najwybitniejszych postaci Łowicza początku XX wieku
Aniela Chmielińska była jedną z najwybitniejszych postaci Łowicza początku XX wieku Archiwum
W ubiegłym roku członkowie PTTK w Łowiczu zorganizowali szereg imprez, które przybliżyły społeczeństwu postać przedwojennego społecznika z miasta nad Bzurą – Karola Rybackiego. W tym roku przewodnicy chcą przypomnieć Anielę Chmielińską (1868-1936), założycielkę Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łowiczu, a zarazem twórczynię Muzeum Ziemi Łowickiej PTK.

- Opracowane zostało logo na kanwie zdjęcia Anieli Chmielińskiej pozyskanego ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności PAUart w Krakowie – informuje Zdzisław Kryściak, szef koła przewodników PTTK w Łowiczu. – W roku, w którym przypada 80. rocznica śmierci zasłużonej łowiczanki, chcemy przedstawić jej literacki dorobek. Planujemy zorganizować spotkanie, podczas którego uczestnicy zapoznają się z opisami strojów ludowych i zwyczajów zebranymi przez Chmielińską.
W planach PTTK jest także zorganizowanie barwnego korowodu ulicami miasta. Jego uczestnicy 3 kwietnia przejdą na cmentarz katedralny w celu złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i przypomnienia postaci i zasług Anieli Chmielińskiej przy jej grobie.
W maju przeprowadzony zostanie natomiast konkurs wiedzy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem „Aniela Chmielińska dla regionu łowickiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego”.
Ponadto planowanie jest wydanie publikacji z krajoznawczymi i etnograficznymi artykułami Chmielińskiej, które drukowała w różnych łowickich periodykach. Wspólnie z bibliotekami PTTK chce zorganizować spotkania edukacyjne i wykłady o Chmielińskiej i jej działalności. Zostaną też wydane okolicznościowe karty pocztowe.
Wiele wymienionych przedsięwzięć PTTK będzie realizować z Muzeum w Łowiczu, które ma też dodatkowe plany m.in. przez cały rok będzie wyświetlana prezentacja o działalności Anieli Chmielińskiej i zostanie zorganizowana wystawa poświęcona animatorce księżackiego folkloru.
PTTK czeka na nowe pomysły uczczenia łowiczanki, która przyczyniła się do tego, że księżackie pasiaste stroje stały się wizytówką miasta nad Bzurą i okolicznych miejscowości.
Pochodząca z Pułtuska Aniela Chmielińska do Łowicza trafiła w 1906 roku z powodów politycznych. Już dwa lata później założyła PTK w Łowiczu, a w 1910 roku Muzeum Ziemi Łowickiej. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów i książek m.in. „Księżacy”, „Księżacy i ich strój”, „Z życia Księżaków”.
Zmarła w kwietniu 1936 roku w Warszawie. Jej pogrzeb był w Łowiczu wielką patriotyczną manifestacją. Jedna z łowickich ulic nosi jej imię.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto