Podsumowano obchody roku Romualda Oczykowskiego w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Podsumowano obchody roku Romualda Oczykowskiego w Łowiczu
Podsumowano obchody roku Romualda Oczykowskiego w Łowiczu Kinga Kryściak
Udostępnij:
Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Romualda Oczykowskiego (ur. 26 sierpnia 1845 r. w Szczawinie Borowym - zm. 20 listopada 1920 r. w Łowiczu) zakończono poświęcone mu w tym roku uroczystości. Z inicjatywy członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu w 2020 roku w mieście nad Bzurą zorganizowano szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy śmierci i 175. rocznicy urodzin przedwojennego badacza historii pelikaniego grodu.

Podsumowano obchody roku Romualda Oczykowskiego w Łowiczu.

- Romuald Oczykowski to jeden z wybitnych łowickich działaczy społecznych przełomu XIX i pocz. XX wieku, nazywany „Ojcem miasta” - przypomina tę nietuzinkową postać Zdzisław Kryściak z PTTK w Łowiczu. - Był kolekcjonerem, literatem, autorem pierwszego przewodnika "Przechadzka po Łowiczu". W 1908 r. współorganizował powstanie łowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Działał w Ochotniczej Straży Ogniowej, ruchu teatralnym, wspierał szpital św. Tadeusza i łowickie bernardynki. Jego praca literacka była doceniana m.in. przez Karola Estreichera, Zygmunta Glogera, Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Na piątek (20 listopada) przypadała 100. rocznica śmierci zasłużonego społecznika. Z tej okazji przy jego grobie na cmentarzu farskim zgromadzili się przedstawiciele władz miasta, PTTK, Łowickiego Ośrodka Kultury i innych instytucji, które włączyły się w rocznicowe obchody.

- Z inicjatywy łowickiego PTTK zawiązał się komitet organizacyjny obchodów, który spotkał się w listopadzie 2019 roku i nakreślił plan działań – dodaje przedstawiciel PTTK w Łowiczu. - W niedługi czas później Jacek Rutkowski opracował logo obchodów. W dniu 22 lutego w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego został zorganizowany spacer Śladami Romualda Oczykowskiego po Łowiczu. W marcu wydany został reprint książki „Przechadzka po Łowiczu”, inicjatorem wydania był Łowicki Ośrodek Kultury, poza wydaniem papierowym dostępny jest również e-book.

W okresie wakacji Miejska Biblioteka im A K Cebrowskiego w Łowiczu w Łowiczu zorganizowała spacery z Romualdem Oczykowskim. Również przewodnicy PTTK w ramach dyżurów przewodnickich od lipca do września podczas wędrówek po mieście przybliżali postać i działalność Romualda Oczykowskiego. Ponadto biblioteka zorganizowała konkurs literacko-fotograficzny dla dzieci i młodzieży „Moja Przechadzka po Łowiczu”. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu natomiast zorganizowała konkurs dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Z Oczykowskim przez stulecie”.

Ponadto była przez cały rok dostępna wystawa przybliżającą postać bohatera Roku. W sierpniu na cmentarzu katedralnym w niewielkim gronie uczczono 175. rocznicę urodzin Romualda Oczykowskiego z udziałem władz miasta, łowickich instytucji kultury i członków klubów działających przy łowickim PTTK.

Natomiast od września do października odbyły się trzy wyjazdy rowerowe szlakiem Romualda Oczykowskiego podczas których odwiedzano miejscowości z nim związane m.in. Szczawin Borowy, Suserz, Żychlin, Łaźniki, Plecką Dąbrowę.

- Niestety okres zagrożenia pandemicznego nie pozwolił na zrealizowanie wszystkich planów, a w przypadku publikacji o Romualdzie Oczykowskim jej termin został przeniesiony na rok przyszły rok – zapowiada Kryściak, który przygotowuje książkę poświęconą jednej z najbardziej zasłużonych dla miasta postaci, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie