Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz nie pali się do walki z rakiem

Rafał Klepczarek
Robert Wójcik (z lewej) i Ryszard Szmajdziński
Robert Wójcik (z lewej) i Ryszard Szmajdziński Rafał Klepczarek
Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych w Warszawie, negatywnie zaopiniował projekt opozycyjnych radnych, dotyczący darmowych szczepień trzynastolatek przeciwko rakowi szyjki macicy.


Radni Robert Wójcik i Ryszard Szmajdziński przygotowali miejski program zdrowotny. Miał on przeciwdziałać rakowi szyjki macicy, na którego według statystyk Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każdego dnia w Polsce umiera pięć kobiet.

Szczepienia miały rozpocząć się w przyszłym roku i trwać przez pięć lat. Według założeń programu, w latach 2013 - 2017 ratusz powinien sfinansować szczepionki dla 620 trzynastolatek z Łowicza. Szczepienie powinno być dobrowolne i przeprowadzone za zgodą opiekunów prawnych dziecka. Lek miał być podawany trzykrotnie w danym roku, w kilkumiesięcznych odstępach czasu.

Według szacunków radnych, koszt szczepień w skali roku wyniósłby 110 tys. zł. Władze Łowicza borykają się jednak z brakiem pieniędzy na inwestycje. Poza tym pomysł wyszedł od radnych opozycji, co także nie nastawiło do niego pozytywnie władz miasta. Burmistrz Krzysztof Kaliński wysłał projekt opozycji do oceny przez stołeczną AOTM.

- Doceniam znaczenie społeczno-zdrowotne zagadnienia oraz to, że program odpowiada potrzebom mieszkańców gminy, ale posiada on istotne braki, uniemożliwiające jego realizację jako programu zdrowotnego (finansowanego - przyp. red.) ze środków samorządowych - odpisał władzom miasta prezes stołecznej agencji.

Swoje uwagi Wojciech Matusewicz zebrał w sześciu punktach. Oceniający uważa, że w ramach programu o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) powinni być informowani także nastoletni chłopcy. Zdaniem Agencji Oceny Technologii Medycznych, w programie brakuje m. in. kosztorysu jednostkowego szczepionek oraz lekarskich badań przy kwalifikacji kandydatek do szczepień.
Burmistrz Krzysztof Kaliński twierdzi, że z uwagi na negatywną opinię agencji nie będzie wdrażał w życie darmowych szczepień.

- Po dokładnym zapoznaniu się z opinią agencji, rozważymy, co dalej zrobić z naszą propozycją - informuje Robert Wójcik. - Wstępnie mogę powiedzieć, że uwagi zawarte w ocenie AOTM nie dyskwalifikują naszego pomysłu, a jedynie wskazują, że program powinien zostać uszczegółowiony oraz rozszerzony.

Co ciekawe, podobną opinię AOTM uzyskał w 2011 roku taki program szczepień, realizowany od dwóch lat w gminie Nieborów. W ubiegłym roku, dzięki pieniądzom z Urzędu Gminy w Nieborowie, zaszczepiono tam 47 czternastolatek, a w tym roku zastrzyk dostanie 49 gimnazjalstek. 
Po poprawkach agencja dała w tym roku gminie zielone światło dla dalszej realizacji projektu, ratującego kobietom zdrowie i życie. Trzy szczepionki wraz z badaniami lekarskimi i aplikacją kosztują władze Nieborowa 750 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto