18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pozyskali 100 tys. zł

Rafał Klepczarek
Archiwum
Muzeum w Nieborowie i Arkadii pozyskało 100 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za te pieniądze zmodernizowana zostanie działająca przy muzeum nieborowska manufaktura majoliki.

Jej początki sięgają końca XIX wieku. Wtedy to książę Michał Piotr Radziwiłł założył na terenie swojego majątku w Nieborowie fabryczkę mebli, zwaną ,,rzeźbiarnią'' oraz manufakturę majoliki artystycznej (majolika ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą ołowiowo cynową o bogatej kolorystyce), która pierwotnie nosiła nazwę Fabryka Fajansów Artystycznych i Pieców Kaflowych.
W 1982 roku nieborowska manufaktura wznowiła swoją działalność. Oczywiście została ona wyposażona w elektryczne piece i inne nowoczesne urządzenia do produkcji ceramiki. Do dziś produkuje się tam kopie dawnych wyrobów o charakterze dekoracyjnym i pamiątkarskim.
Czas jednak płynie i piece datowane na lata 70. XX wieku wymagają wymiany. Nieborowskie muzeum przygotowało projekt modernizacji manufaktury oszacowany na 135 tys. zł.
- Finansowego wsparcia tej inwestycji szukaliśmy w ministerstwie kultury – informuje Anna Maniakowska-Sajdak z nieborowskiego muzeum. – Na ponad 550 złożonych tam wniosków nasza propozycja zajęła drugie miejsce. To dla nas duży sukces.
Za pozyskane pieniądze muzealnicy zakupią wyposażenie dla pracowni ceramicznej. Chodzi tu głównie o nowe piece, formy do wyrobu przedmiotów majolikowych, koło garncarskie oraz stoły i krzesła, niezbędne do realizacji zadań edukacyjnych, takich jak lekcje
muzealne oraz warsztaty.
- Stabilność przy wypale i nowoczesna technologia pozwolą znacząco zmniejszyć straty produktów gotowych – uważa pracownica placówki muzealnej, przez którą co roku przewija się ponad 90 tys. turystów. - Obecnie wiele przedmiotów wypalanych w przestarzałym piecu po prostu pęka. Chcemy też poszerzyć ofertę pamiątkarską, dzięki nowym formom o wzorach, które zostały wybrane na podstawie analizy historycznych zbiorów.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto