Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wniosek PiS powiat łowicki zawierzono niepokalanemu sercu Maryi, królowej Polski, Matki Bożej Jasnogórskiej

Redakcja
Członkowie Rady Powiatu Łowickiego obradowali zdalnie
Członkowie Rady Powiatu Łowickiego obradowali zdalnie Rafał Klepczarek
Po burzliwej dyskusji Rada Powiatu Łowickiego w środę (30 września) większością głosów przyjęła uchwałę w sprawie „zawierzenia niepokalanemu sercu Maryi, królowej Polski, Matki Bożej Jasnogórskiej, powiatu łowickiego”. Aktu zawierzenia w jasnogórskim klasztorze w Częstochowie ma dokonać starosta Marcin Kosiorek, który był jednym z wnioskodawców przyjęcia takiego stanowiska.

Wniosek w sprawie przyjęcia takiej uchwały złożył klub radnych powiatowych Prawa i Sprawiedliwości. Po długiej dyskusji poparło go dziewięciu radnych (Krzysztof Dąbrowski, Aleksander Frankiewicz, Piotr Gołaszewski, Marek Jędrzejczak, Barbara Kołodziejczyk, Marcin Kosiorek, Beata Sawicka, Waldemar Krajewski – wszyscy PiS i wicestarosta Piotr Malczyk – wszedł do rady z listy Kukiz’15).

Osiem osób było odmiennego zdania (Krzysztof Figat, Jacek Chudy, Jerzy Wolski, Michał Śliwiński – wszyscy z PSL, Krystian Cipiński, Zbigniew Kuczyński, Katarzyna Słoma – wszyscy z proburmistrzowskiego ugrupowania Łączy Nas Łowicz i Powiat Łowicki oraz Krzysztof Górski z Łowickie.pl). Jedna osoba wstrzymała się natomiast od głosu (Tadeusz Kozioł, wszedł do RPŁ z listy Kukiz’15), a inna (Janusz Michalak, wszedł do RPŁ z listy Kukiz’15) uchyliła się od głosowania.

Radni z PiS w uzasadnieniu projektu uchwały napisali, iż zwierzenie wynika z faktu, iż są oni świadomi znaczenia Matki Bożej w tradycji narodu polskiego oraz ziemi łowickiej i dlatego pragną związać powiat z kultem maryjnym. Wnioskodawcy uznali, że takie działanie wpisze się w dwa tegoroczne wydarzenia: 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz beatyfikację prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Wskazywano, że obaj w swoich naukach wskazywali na wielką wagę Maryi dla narodu polskiego.

- Wzorem chrześcijańskiej pobożności pragniemy poprzez uroczysty akt zawierzenia przedłożyć nasze trudne sytuacje społeczne, rodzinne i indywidualne – czytamy w uzasadnieniu uchwały, która wywołała wiele kontrowersji. – Wierzymy, że dzięki temu proces dalszego rozwoju powiatu łowickiego, jego instytucji i podejmowanych inicjatyw będzie przebiegał w atmosferze solidarności, miłości, dobra i służby bliźniemu.

Podczas dyskusji przed uchwaleniem zawierzenia padło wiele mocnych sformułowań i oskarżeń o łamanie prawa, mieszanie polityki z religią, czy też nieprzestrzeganie Dekalogu.

Radny Krystian Cipiński pytał wprost o to, czy przyjęcie takiej uchwały nie łamie zapisów Konstytucji RP mówiących o tym, iż „władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym” (art. 25, ustęp 2).

- A jak tego typu działanie ma się do konstytucyjnego artykułu nr 53, który każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii, a przecież w powiecie łowickim żyją też przedstawiciele innych wyznań? – pytał radny Cipiński.

Starosta Marcin Kosiorek odpowiedział, że jeżeli ktoś uważa, że zapisy uchwały są niezgodne z prawem, to można się odwołać do odpowiednich instytucji w tej sprawie.

Marek Jędrzejczak, szef rady powiatu odpowiedział, że ekspertyza prawna w sprawie legalności uchwały mówi, iż rada ma prawo przyjmować stanowiska w formie uchwał. Jej autorki nie odniosły się jednak do zarzutów łamania najwyższego aktu prawnego w kraju, jakim jest Konstytucja RP.

Radni Michał Śliwiński oskarżał natomiast autorów pomysłu zawierzenia o bezczeszczenie imienia Maryi i Boga przez wykorzystywanie ich do celów politycznych.

Z kolei radny Aleksander Frankiewicz, broniąc pomysłu zawierzenia powiatu łowickiego Matce Boskiej Jasnogórskiej, wskazywał, że wiara nie jest indywidualną sprawą, ale aktem eklezjalnym, czyli jest związana z określonymi zasadami danego kościoła.

Radni przeciwni podjęciu uchwały, która zdaniem większości osób, z którymi rozmawialiśmy - ociera się o groteskę - próbowali zdjąć ją z porządku środowej sesji Rady Powiatu Łowickiego. 9 radnych było za takim rozwiązaniem, tyle samo głosowało za dalszym procedowaniem uchwały, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Zdecydował głos przewodniczącego rady Marka Jędrzejczaka, który jest jednym z autorów pomysłu zawierzenia powiatu NMP.

Z kolei Krzysztof Figat próbował przerwać sesję z powodu problemów technicznych z kontaktem online. Wniosek w tej sprawie również upadł.

Warto podkreślić, że znaczna część radnych głosujących przeciwko przyjęciu stanowiska zaproponowanego przez PiS nie głosowała przeciwko zawierzenie powiatu łowickiego Matce Bożej, a jedynie sprzeciwiała się sformalizowaniu tego na drodze uchwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto