PKP PLK przymierzają się do likwidacji czterech przejazdów kolejowych w Zielkowicach

Rafał Klepczarek
Wójt Andrzej Barylski (na pierwszym planie) ma nadzieję, że uda się utrzymać przejazdy kolejowe w Zielkowicach
Wójt Andrzej Barylski (na pierwszym planie) ma nadzieję, że uda się utrzymać przejazdy kolejowe w Zielkowicach Rafał Klepczarek
Mieszkańcy podłowickich Zielkowic są zaniepokojeni planami PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie. W Urzędzie Gminy w Łowiczu pojawiło się pismo, z którego wynika, że kolej przymierza się do likwidacji czterech przejazdów przez tory. Wójt Andrzej Barylski liczy, że uda się utrzymać wszystkie przejazdy kolejowe.

- Po likwidacji przejazdu kolejowego będziemy dosłownie odcięci od świata – twierdzi mieszkanka Zielkowic Gór, części podłowickiej wsi, którą łącznie zamieszkuje bliski 1 tys. osób. – Do Łowicza będziemy chyba latać helikopterami.

Swoje plany PKP PLK opierają na rozporządzeniu ministra infrastruktury i rozwoju w października 2015 roku. Określa ono kategorie przejazdów kolejowych oraz warunki techniczne, które muszą one spełniać. Jeśli do przejazdu nie prowadzą drogi publiczne, a wewnętrzne, a tak jest częściowo w Zielkowicach, to zostanie on zlikwidowany, jeśli nie znajdzie się podmiot lub osoba, która będzie chciała nim zawiadywać.

A nawet, jeśli tak się stanie, to staną tam zamykane na klucz zapory, które będzie mógł otwierać jedynie odpowiednio przeszkolony zarządca przejazdu i to tylko wtedy, gdy otrzyma informację, że wjazd na torowisko jest całkowicie bezpieczne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nikt się tego nie podejmie, a jeśli już to będzie otwierał rogatki jedynie na własne, a nie sąsiadów potrzeby.

- Wszystko zależy od władz gminy, która ma czas do końca roku, aby coś zmienić i wstrzymać działania zmierzające do likwidacji przejazdów – informuje Andrzej Sochalski z Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Warszawie.

Andrzej Barylski, wójt gminy Łowicz w przyszłym tygodniu zaproponuje radnym zmianę kategorii dróg dojazdowych do przejazdów z wewnętrznych na gminne. Dzień później uchwała w tej sprawie zostanie zawieziona do PKP PLK w Warszawie.

Gmina będzie chciała także zmodernizować własną drogę do przejazdu kolejowego prowadzącego Zielkowic Gór. Władze gminy liczą, że to wystarczy, aby zachować wykorzystywane przez zielkowiczan przejazdy.

Od 1 maja 2021 r. pojawią się nowe, unijne etykiety na oponach

Wideo

Dodaj ogłoszenie