Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na jaki kierunek najtrudniej było się dostać? Są jeszcze wolne miejsca na łódzkich uczelniach

Anna Gronczewska
archiwum Dziennika Łódzkiego
Największe łódzkie uczelnie zakończyły pierwszy etap rekrutacji, Niektóre mają jeszcze wolne miejsca. Od lat największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce rywalizowało 16 kandydatów.

Psychologia na podium

Uniwersytet Łódzki przygotował w tym roku 6,9 tys. miejsc na 92 kierunkach studiów. Najpopularniejsza okazała się psychologia, gdzie o jedno miejsce ubiegało się ponad 16 osób. Dużą popularnością cieszy się też biologia kryminalistyczna - 11 osób na miejsce, zarządzanie oraz filologia angielska, gdzie o indeks walczyło 11 maturzystów.

Sporą popularnością cieszył się marketing - 9 osób na miejsce, dwie osoby mniej rywalizowały o indeks na dziennikarstwie, mediach i projektowaniu komunikacji. 6 osób na miejsce przypadało na nowych mediach i kulturze oraz stosunkach międzynarodowych. Zainteresowaniem cieszyła się logistyka i lingwistyka dla biznesu. O jeden indeks rywalizowało odpowiednio 6 i 5 osób.

Co na Politechnice Łódzkiej?

Kandydaci na studia stacjonarne Politechniki Łódzkiej mogli wybierać spośród 54 kierunków. Najwięcej maturzystów chciał studiować Computer Science. Tu na jedno miejsce przypada 15 kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również , Information Technology (12,0), zarządzanie (11,2 na miejsce), Business and Technology (11,1), zarządzanie i inżynieria produkcji (10,6 osoby), logistyka (9,9), Business Studies (9,6). 

 

- O kilku lat kandydaci. najchętniej decydują się na kierunki informatyczne oraz na kierunki związane z biznesem, w obu przypadkach zarówno w języku polskim, jak i angielskim.  - twierdzi dr inż. Joanna Ochelska-Mierzejewska, pełnomocnik rektora ds. rekrutacji. - Cieszy jednak fakt, że dla kierunków, które w poprzednich latach były niszowy, można zaobserwować wzrost zainteresowania. Takimi kierunkami są np. fizyka techniczna, kierunki z szeroko rozumianą chemią, czy też papiernictwo i poligrafia.  

Uniwersytet Medyczny

Tradycyjnie już dużym zainteresowaniem cieszą się studia na Uniwersytecie Medycznym. Tu najwięcej osób zgłosiło się na Wdział Lekarsko – Dentystyczny. Na jedno miejsce przypadało 14,4 kandydata, na Wydziale Lekarskim – 10,9, analityce medycznej – 6,6, farmacji – 4,3, fizjoterapii -4,5. Co ciekawe najmniej kandydatów zgłosiło się na wydział lekarski prowadzony przez MON, bo „tylko” 4 kandydatów.

Są jeszcze wolne miejsca

Na niektórych uczelniach zostały jeszcze wolne miejsca. Politechnika ma ich 740 na 25 kierunkach. Na przykład na Wydziale Mechanicznym dostępna jest inżynieria materiałowa, energetyka oraz mechanika i budowa maszyn. Na Wydział Chemiczny kandydaci mogą aplikować na : Advanced Biobased and Bioinspired Materials, analityka chemiczna, chemia, chemia budowlana, informatyka w ochronie środowiska, nanotechnologia, technologia chemiczna.

Na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności wolne miejsca pozostały jeszcze na kierunkach: biogospodarka, biotechnologia, menedżer żywności i żywienia oraz technologia żywności i żywienie człowieka. Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska zaprasza na kierunki: inżynieria bezpieczeństwa pracy, inżynieria chemiczna i biochemiczna, inżynieria ochrony środowiska. Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów ma jeszcze wolne miejsca na kierunkach: inżynieria wzornictwa przemysłowego, włókiennictwo i przemysł mody, włókiennictwo i przemysł mody (język angielski), wzornictwo. Wydział Organizacji i Zarządzania prowadzi nabór na dwa kierunki: Gestion et Technologie oraz papiernictwo i poligrafia.

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej rekrutuje na kierunek fizyka techniczna, a Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska - na kierunek inżynieria środowiska w budownictwie. Dokumenty można składać do 14 września, a 16 września odbędzie się sprawdzian uzdolnień plastycznych dla kandydatów na kierunki inżynieria wzornictwa przemysłowego oraz wzornictwo.

Wolne miejsca ma też Uniwersytet Medyczny. Można tu jeszcze studiować niestacjonarnie na kierunku lekarski. Przygotowano tu 130 miejsc, a przyjęto na razie 79 osób. Za rok studiów trzeba zapłacić 39 tysięcy złotych. Uczelnia ma wolne miejsca na stacjonarnej fizjoterapii, farmacji czy analityce medycznej. Rejestracja trwa do 7 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na jaki kierunek najtrudniej było się dostać? Są jeszcze wolne miejsca na łódzkich uczelniach - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto