Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi Bolimowski Jarmark Wielkanocny. Uwagę przyciągały stoiska Kół Gospodyń Wiejskich

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
W niedzielę, 26 marca, na Rynku w Bolimowie odbyła się druga edycja Jarmarku Wielkanocnego. Pomimo zmiennej pogody było co oglądać i kupować. Było też coś dla wielbicieli tradycyjnych potraw.

To był II Bolimowski Jarmark Wielkanocny

Za nami druga edycja Bolimowskiego Jarmarku Wielkanocnego. Na Rynku pojawiło się trzydziestu wystawców z całego regionu. Podziwiać i kupować można było ręcznie robione palemki wielkanocne, ozdoby świąteczne oraz ceramikę wypalaną tradycyjnymi metodami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Różanowie.

Odwiedzających jarmark wabił między innymi zapach tradycyjnego, wielkanocnego żurku. Jaki jest sekret udanego żurku?

– Przede wszystkim żurek należy gotować na wędzonkach. Mogą to być kości wędzone lub boczek. Oczywiście potrzebna jest też biała kiełbasa - tylko surowa. Wszystko to musi się razem gotować z dodatkiem czosnku i chrzanu, które dają wyjątkowy aromat żurku – mówiła Katarzyna Mrozik z KGW Różanów.

Co do ilości przypraw dodawanych do żurku, to każdy dodaje ich według uznania. Ważnym dodatkiem do zupy są oczywiście jajka.

Nie mogło zabraknąć słodkości

Oprócz żurku panie z Różanowa miały w swojej ofercie wytrawne babeczki z pastą jajeczną oraz pastą z tuńczyka. Były też różne rodzaje ciast. A jakie słodkości pojawią się na stole przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich?

– U mnie tradycyjnie w Wielkanoc musi być sernik oraz blok czekoladowy – mówiła pani Katarzyna.

Chociaż coraz rzadziej pojawia się na stołach, to blok czekoladowy jest idealnym ciastem dla zapracowanych i zabieganych osób. Jego wykonanie nie wymaga pieczenia i nie zajmuje dużo czasu. Jaki jest najlepszy przepis?

– Żeby zrobić blok czekoladowy potrzebujemy kostki masła. Niektórzy wybierają margarynę, ale według mnie blok zrobiony na maśle smakuje znacznie lepiej. Do tego potrzebujemy 400 gram mleka w proszku, pół szklanki wody i półtorej szklanki cukru. Wszystko to mieszamy. Dalej to już według uznania. Można dodać bakalie, orzeszki, rodzynki, suszone owoce czy herbatniki. Ja robię z herbatnikami. Jak już wszystko wymieszamy, to przelewamy do formy i wstawiamy do lodówki. Po godzinie blok jest już gotowy – mówi pani Katarzyna.

Co jeszcze może pojawić się na świątecznym stole?

Oprócz tego na świątecznym stole pani Katarzyny pojawiają się roladki z szynki. Można je zrobić na dwa sposoby:

– Do ich zrobienia potrzebujemy szynki konserwowej, serka mascarpone oraz posiekanych jajek. Serek i jajka mieszamy razem i taką pastą smarujemy plasterek szynki. Następnie zawijamy w roladkę. Tak przygotowane szyneczki zalewamy tężejącą galaretą, najlepiej zrobioną na bulionie rosołowym. Można też takie roladki zrobić nadziewane chrzanem. Wtedy serek mascarpone mieszamy z chrzanem – mówi gospodyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto