Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńscy maturzyści na przestrzeni lat. Zobaczcie najlepsze ujęcia

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Matury 2024 trwają w najlepsze. Nie da się ukryć, że to jeden z pierwszych i najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka. Nic więc dziwnego, że ten czas zapada uczniom bardzo długo w pamięci. A jeśli wspomnienia jednak gdzieś umknęły, zachęcamy do przejrzenia naszej galerii.

Porównanie obrazów przeszłości w noweli "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej i wierszu "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego albo opisanie roli autorytetów w społeczeństwie na podstawie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Dokładnie 10 lat temu to właśnie takie tematy wypracowań mieli do wyboru maturzyści. W 2014 roku w arkuszach z języka polskiego maturzyści znaleźli tematy związane z "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego i "Potopem" Henryka Sienkiewicza. W 2015 pojawiły się do wyboru tematy: „Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie?” - ten temat odwoływał się do „Laki” Bolesława Prusa. Druga możliwość zakładała interpretację wiersza „Ta jedna sztuka” Elizabeth Bishop. W kolejnych latach łatwiej nie było. W 2017 na zmaganiach z językiem polskim pojawił Saint-Exupery i Wierzyński do wyboru. W 2021 ponownie powrócił temat "Lalki", drugi dotyczył "Ziemi obiecanej", a w trzecim należało dokonać interpretacji wiersza Beaty Obertyńskiej. "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" i "jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". To z kolei tematy matury z języka polskiego, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni abiturienci.

Wieluńscy maturzyści na przestrzeni lat. Zobaczcie najlepsze ujęcia

Matury rozpoczęły się 7 maja i potrwają do 25 maja. Uczniowie przystępują do egzaminów w dwóch formułach - starej, czyli matury w formule 2015 oraz nowej, czyli matury w formule 2023.

Większość uczniów podchodzi do matury 2024 w nowej formule (tegoroczni absolwenci liceów i techników). Maturzyści muszą przystąpić do egzaminów z trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym: matury z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego (lub innego języka obcego), a także przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz zdać matury ustne na minimum 30 procent. Taki sam minimalny wynik muszą uzyskać z przedmiotów obowiązkowych.

Matury 2024. Zobaczcie nasze relacje

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie mogą przystąpić do egzaminów w terminie głównym, będą mogli zdać je w terminie dodatkowym od 3 do 17 czerwca. Ogłoszenie wyników matur 2024 zaplanowane zostało na 9 lipca. Z kolei matura poprawkowa odbędzie się odpowiednio: 20 sierpnia o godz. 9.00 (egzaminy pisemne) i 21 sierpnia (egzaminy ustne).

Fot. Zbigniew Rybczyński, Marcin Stadnicki, Natalia Ptak, Ewa Misiak, archiwum I LO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto