Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSP nr 3 w Łowiczu nie zostanie zlikwidowany (Aktualizacja)

Rafał Klepczarek
Nie brakowało emocji na dzisiejszej (23 lutego) posiedzeniu powiatowej komisji edukacji. Pojawiło się na niej kilkanaście nauczycielek z Zespołu Szkół Ponadgimnzjalnych nr 3. Powodem ich wizyty był pomysł władz powiatu dotyczący likwidacji ZSP nr 3.

Starosta Krzysztof Figat i wicestarosta Grzegorz Bogucki wielokrotnie podczas posiedzenie podkreślali, że żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana, gdyż po konsultacjach wycofano się z tego pomysłu. Wyjątkiem mają być: LO w Zdunach, które od paru lat nie może skompletować pierwszej klasy i w tym roku kończą w nim naukę uczniowie ostatniej klasy, oraz dwóch istniejących jedynie na papierze techników uzupełniających.
Ostatnia koncepcja reorganizacji sieci szkół ma zakładać m. in. przeniesienie całego II LO do budynku ZSP nr 3, który odda jednak część swoich klas innym placówkom. Klasy żywieniowe mają trafić do ZSP nr 2, a technikum fryzjerskie do ZSP nr 1. Władze powiatu zapewniają jednak, że nic nie jest jeszcze przesądzone.
Jeszcze podczas obrad komisji starosta spotkał się z dyrektorami szkół, aby wspólnie szukać oszczędności. A tylko w tym roku powiat do oświaty dołoży ponad 2,2 mln zł. Powodem zwiększających się kosztów utrzymania szkół jest głównie utrzymująca się od lat na podobnym poziomie subwencja oświatowa oraz niż demograficzny. W ciągu ostatnich 8 lat liczba uczniów w powiatowych szkołach spadła o 1.280 osób, a liczna nauczycielskich etatów zaledwie o 52.

Z ostatniej chwili: Spotkanie starosty z dyrektorami szkół miało charakter roboczy i nie wniosło wiele nowego do oświatowej dyskusji. Zarzucono jedynie pomysł szybkiego wyprowadzenia II LO do ZSP nr 3 z powodu barier architektonicznych ostatniej z tych dwóch placówek oświatowych. W przyszłości sprawa jest jednak otwarta. Nie ma także konkretów związanych z "transferem" kierunków zawodowych między szkołami, bo każdy z dyrektorów widzi potrzebę zniesienia ich dublowania, ale oczywiście nie kosztem własnej szkoły.
Kolejne spotkanie ustalono na piątek, 27 lutego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto