Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kontrolach trzeźwości kierowców. Policja rezygnuje z bezustnikowych alkomatów

Redakcja
Szymon Starnawski/ARCHIWUM
W związku z zagrożeniem koronawirusem policjanci otrzymali zalecenie, żeby nie używali bezustnikowych alkomatów podczas badania trzeźwości kierowców. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia wirusem. Więcej w artykule poniżej.

Od kilku lat policja sprawdza trzeźwość kierowców przede wszystkim za pomocą alkomatów bezustnikowych. W związku z zagrożeniem koronawirusem funkcjonariusze otrzymali zalecenie, by nie używać takich alkomatów podczas akcji zbiorowych badających trzeźwość kierowców.

- Urządzenia z ustnikami będą również wykorzystywane do badań podczas prowadzonych działań mających na celu ujawnianie kierowców po spożyciu alkoholu. Natomiast profilaktycznie, aby zminimalizować całkowicie ryzyko narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy zaleca się nie używać urządzeń bezustnikowych podczas akcji zbiorowych, badając trzeźwość - przekazał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak dodał również insp. Ciarka, w ich opinii takie urządzenie nie stwarza zagrożenia zarażenia jakimikolwiek chorobami. Jednak dla psychicznego spokoju i komfortu m.in. kierowców, zdecydowali się na rezygnację z bezustnikowych alkomatów.

Wcześniej Rzecznik Komendanta Głównego Policji w rozmowie z PAP zapewniał, że wszystkich policjantów zapoznano już z działaniami profilaktycznymi oraz sposobami minimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem. Dodał, że w przypadku, gdyby policjanci podczas interwencji, czy jakichkolwiek innych działań, mieli kontakt z osobą podejrzaną o zachorowanie, zgodnie z procedurą informacje taką przekażą GIS MSWiA. Następnie - zgodnie z wytycznymi - podejmowane będą dalsze środki mające na celu sprawdzenie i zminimalizowanie ryzyka zachorowania.

- Jesteśmy przygotowani na wypadek pełnienia obowiązków w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Posiadamy maski, kombinezony ochronne i środki odkażające. W razie wystąpienia ogniska koronawirusa na terenie kraju środki te zostaną rozdystrybuowane do jednostek i policjantów, którzy mogliby wykonywać zadania w strefach zagrożonych zakażeniem – wyjaśniał insp. Mariusz Ciarka.

Podsumowując, policja nie zaprzestanie badania trzeźwości kierowców, a jedynie je ograniczy i zmieni formę. W każdym przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu trzeźwość będzie badana za pomocą urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki.

Nie przegapcie


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto