Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złota rybka

Elżbieta PODOLSKA
Nemo to wielka gwiazda kina. Prawie cały świat leży u jej... płetw. Nowy animowany film „Gdzie jest Nemo?” z wytwórni Walta Disneya pobił tegoroczny rekord otwarcia - w ciągu pierwszego weekendu ...

Nemo to wielka gwiazda kina. Prawie cały świat leży u jej... płetw. Nowy animowany film „Gdzie jest Nemo?” z wytwórni Walta Disneya pobił tegoroczny rekord otwarcia - w ciągu pierwszego
weekendu wyświetlania zarobił 73 mln dolarów. Od dzisiaj mała rybka wyrusza na podbój Polski.

Dzieci (także te mające nieco więcej lat) opanowała „Nemomania”. Nemo jest wszędzie: na koszulkach, dziecięcej pościeli, w książeczkach, w formie pluszowych maskotek, nadmuchiwanych zabawek, puzzli. W Internecie znaleźć można ankietę pod hasłem „Którą jesteś rybką?”, badającą zgodność charakteru ankietowanego z charakterami z filmowych bohaterów.

Pieniądze, ach, pieniądze

Budżet „Gdzie jest Nemo” wyniósł 94 miliony dolarów. W ciągu pierwszego weekendu (premiera: 30 maja 2003 roku) film zarobił w USA 73 mln dol., a do końca września – 340 mln dol. Animacja Disneya będzie walczyć o miano największego przeboju tego roku. Obecnie znajduje się na czele rocznego zestawienia, z bezpieczną przewagą nad konkurencją. W letnim sezonie wszystkie filmy Disneya zarobiły w sumie 828 milionów dolarów (jest to aż 22 proc. rynku).

Efekt goni efekt

,,Gdzie jest Nemo?’’ to szczyt osiągnięć, jeżeli chodzi o animację - zgodnie pieją z zachwytu krytycy na całym świecie. Nic nie może równać się teraz ze scenami z tej produkcji. Widz ma wrażnienie, że niemal pływa razem z rybkami w morskiej wodzie. Skąd bierze się wielka przepaść, która dzieli produkcje Walt Disney Pictures i Pixar Animation Studios od pozostałych filmów animowanych ostatnich lat? „Toy Story” czy „Potwory i spółka” to nie tylko ujmujące i ponadczasowe historie dla małych i dużych widzów, ale także zapierające dech w piersiach animacje komputerowe i zaskakująca wyobraźnia autorów. Nowoczesna technika, żywe i wyraziste charaktery bohaterów, humor, który trafia do odbiorców w każdym wieku i najwybitniejsi aktorzy, użyczający głosu animowanym postaciom – wszystko to tworzy niepowtarzalną mieszankę kina familijnego, komediowego i przygodowego. Także dzięki nienatrętnej dydaktyce i licznym aluzjom do wielu filmowych przebojów. To film także dla dorosłych, gdzie każdy wytrawny kinoman zauważy dowcipne wykorzystanie klasycznych tematów muzycznych, między innymi tematu przewodniego z „Psychozy”, autorstwa Bernarda Herrmanna, i słynnego utworu „Dziewczyna z Ipanemy” Carlosa Jobima.

Studio Pixar to nowoczesne techniki animacji, a Wytwórnia Disneya to tradycja i doświadczenie w najlepszym tych słów znaczeniu. Razem stały się prawdziwą potęgą w dziedzinie filmu animowanego – nic dziwnego, że spotkały się już po raz piąty.

Rybki głosu nie mają, ale...

Wytwórnia Disneya od lat przywiązuje niezwykłą wagę do dubbingu. Liczą się nie tylko znane nazwiska, ale przede wszystkim barwa głosu, która ma wzmacniać i eksponować cechy charakterystyczne każdej z animowanych postaci. Castingi trwają miesiącami i startują w nich największe gwiazdy. Wiedzą bowiem, że „role” w filmach animowanych mogą przynieść im co najmniej taką popularność, jak w fabularnych. W „Gdzie jest Nemo” wystąpili aktorzy tej klasy, co Geoffrey Rush, Albert Brooks i Willem Dafoe.

Bajki - hity

Epoka lodowcowa

- 2002, reż Chris Wedge

Przygody trójki bohaterów: Manny'ego, olbrzymiego mamuta; Sida, nietowarzyskiego leniwca i Diego, dwulicowego tygrysa szablozębego. Niedobrana trójka zmuszona jest wyruszyć w drogę, by zwrócić zagubione ludzkie dziecko jego prawdziwej rodzinie.

Potwory i spółka

- 2001, reż Pete Docter

Opowieść o niezwykłych przygodach Bu, małej dziewczynki, która trafia do fabryki... potworów, które nie są tak straszne, na jakie wyglądają i bardziej się jej boją niż ona ich.

Król lew

- 1994, reż. Roger Allers,
Rob Minkoff

Opowieść o młodym królu lwów Simbie, który wygnany z królestwa przez nieuczciwego wuja, , po latach wraca i postanawia przejąć tron.

Toy Story

- 1995, reż John Lasseter

Pod nieobecność ludzi zabawki z sypialni Andy'ego żyją własnym życiem. Przewodzi im kowboj Chudy, drewniana kukiełka obdarzona dużą samoświadomością. Chudy zdaje sobie sprawę, że jest tylko zabawką, której powołaniem jest niesienie radości Andy'emu. Taki też system wartości od dawna wpaja pozostałym zabawkom.

101 dalmatyńczyków

- 1961, reż Wolfgang Reitherman, Hamilton S. Luske, Clyde Geronimi

Pongo to dalmatyńczyk. Wraz ze swoim panem, kompozytorem wiodą samotny żywot. Znudzony takim życiem Pongo aranżuje spotkanie swojego pana z Anitą. W dodatku jest ona właścicielką pięknej psiej damy. Spotkanie to zmienia los całej czwórki i prowadzi do zawiązania dwóch par, ludzkiej i psiej. Wielkim wydarzeniem w rodzinie są narodziny piętnaściorga szczeniąt. Okrutna Cruella DeMon składa propozycję zakupu szczeniaków...

Walt Disney

a właściwie Walter Elias Disney, reżyser, rysownik, producent, animator. Urodził się 5 grudnia 1901 w Chicago, a zmarł 15 grudnia 1966 w Los Angeles.
Pochodził z rodziny angielsko-irlandzkiej ze strony ojca i kanadyjsko-niemieckiej ze strony matki. Przez 6 lat był gazeciarzem w Kansas City, gdzie przeniósł się z rodziną. W 1915 r. zapisał się na zajęcia w Kansas City Art Institute. Dwa lata później był wolontariuszem Czerwonego Krzyża, kierowcą ambulansu sanitarnego w czasie działań wojennych we Francji. Po powrocie do USA podjął pracę jako rysownik w Kansas City Film Ad Company. Z poznanym wcześniej młodym artystą, Ubem Iwerksem (1901-1971) i starszym o 10 lat bratem, Royem Disneyem, zaczął realizować od 1923 r. serię animowanych kreskówek "Alice in Cartoonland". W 1927 r. powstała kolejna seria "Oswald the Rabbit" a rok później najsłynniejsza z jego animowanych postaci, Myszka Miki (Mickey Mouse).
Potemnarodziła się postać kaczora Donalda i psa Pluto. W 1937 r. weszła triumfalnie na ekrany pierwsza długometrażowa animacja ‘’Królewna Śnieżka’’.
Filmy powstałe w wytwórni Disneya zdobyły ponad 50 Oscarów (do jego śmierci - 29), 4 nagrody Emmy i 700 innych nagród.

Wodny świat

Wielka Rafa Koralowa. Tu mieszkają m.in. kolorowe rybki zwane błazenkami. „Gdzie jest Nemo” rozpoczyna się sceną równie wstrząsającą jak śmierć matki małego jelonka Bambi. Drapieżna ryba pożera żonę Marlina i 399 jajeczek ikry, z których lada dzień wykluć się mają młode błazenki. Tylko Marlinowi i jednemu jedynemu jajeczku udaje się przeżyć atak.
Mały Nemo, ocalały synek Marlina, staje się sensem jego życia. Jednak gdy nadopiekuńczy ojciec wysyła synka do szkoły, zdarza się kolejne nieszczęście.
Nemo zostaje wyłowiony z oceanu przez nurka i trafia do akwarium w prywatnym gabinecie dentystycznym w Sydney. Marlin, choć cierpi na lęk przed otwartym oceanem, wyrusza na ratunek. Towarzyszy mu wielka zapominalska Dory. Schemat fabularny skonsumowany przez kino niemal doszczętnie - dziecko poszukujące ojca („Król lew”, „101 dalmatyńczyków) - ale dzięki animacji film stał się przebojem na świecie.
Para przyjaciół pokonuje w trakcie swej podwodnej odysei wiele niebezpieczeństw. Spotyka m.in. trójkę rekinów, które bezskutecznie próbują stać się wegetarianami. „Ryba to przyjaciel, a nie jedzenie” – to ich mantra.
Wodny świat wypełniają najróżniejsze barwne postaci – wśród nich przywódca ryb z australijskiego akwarium, prawdziwy twardziel, zwany Idolem. Nawet bohaterowie epizodów zapadają w pamięć - choćby pelikan Nigel czy żółw o imieniu Luzak.

Dali głos

W wersji polskiej udział wzięli

(w nawiasach podajemy autorów dubbingu w oryginale):

Krzysztof Globisz jako Marlin (Albert Brooks)

Joanna Trzepiecińska jako Dory (Ellen DeGeneres)

Kajetan Lewandowski jako Nemo (Alexander Gould)

Paweł Wawrzecki jako Nigel (Geoffrey Rush)

Olaf Lubaszenko jako Idol (Willem Dafoe)

Sławomir Orzechowski jako Rozdym (Brad Garrett)

Agnieszka Matysiak jako Malina (Allison Janney)

Stefan Każuro jako Gurgle (Austin Pendleton)

Piotr Zelt jako Żółtek (Stephen Root)

Agnieszka Kunikowska jako Deb (Vicki Lewis)

Jarosław Boberek jako Jacques (Joe Ranft)

Mirosław Baka jako Luzak (Andrew Stanton)

Grażyna Wolszczak jako Coral (Elizabeth Perkins)

Monika Błachnio jako Junior (Nicholas Bird)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto