Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd przedstawicieli najstarszych szkół w I LO w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Piątkowy zjazd prowadził Henryk Zasępa (z prawej), wiceprezes stowarzyszenia, będący zarazem wieloletnim dyrektorem I LO w Łowiczu oraz obecna dyrektor powiatowego ogólniaka Dorota Dziekanowska
Piątkowy zjazd prowadził Henryk Zasępa (z prawej), wiceprezes stowarzyszenia, będący zarazem wieloletnim dyrektorem I LO w Łowiczu oraz obecna dyrektor powiatowego ogólniaka Dorota Dziekanowska Rafał Klepczarek
I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu w piątek (5 kwietnia) po raz trzeci w swojej historii było gospodarzem zjazdu najstarszych szkół w Polsce. Do Łowicza zjechali się reprezentanci ponad 40 placówek oświatowych z całej Polski.

W programie zjazdu znalazła się promocja książki „Bohaterowie Niepodległej 1918-2018”, wydanej sumptem Stowarzyszenia na rzecz Najstarszych Szkół w Polsce z siedzibą w Lublinie.

Na jej kartach przybliżono sylwetki osób, które są związane ze szkołami wchodzącymi w skład zrzeszenia szkół nestoriańskich. Wśród nich znalazły się dwie z naszego regionu. Chodzi tu o Jana Zbudniewka (1898-1981), wieloletniego dyrektora I LO w Łowiczu, a zarazem honorowego obywatela miasta nad Bzurą oraz Aleksandra Narbuta-Łuczyńskiego (1890-1977), generała brygady Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych, który uczęszczał do Szkoły Realnej w Skierniewicach. Placówka ta w 1916 roku przekształcała się w gimnazjum, a cztery lata później funkcjonowała jako Państwowe Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

„Publikacja ma na celu utrwalenie bogatej historii szkół polskich w kontekście upamiętnienia losów wspaniałych wychowanków i nauczycieli, którzy zaangażowani byli w odzyskanie przez Polskę niepodległości” – czytamy we wstępie rocznicowego wydawnictwa. – „Wielkie wydarzenia historyczne kojarzą się zwykle ze znanymi postaciami, choćby Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Stowarzyszenie prezentuje materiał historyczny o innym charakterze, przygotowany przez nauczycieli i dyrektorów (…) ukazujący postacie ważne dla historii przez pryzmat małych ojczyzn”.

Piątkowy zjazd prowadził Henryk Zasępa, wiceprezes stowarzyszenia, będący zarazem wieloletnim dyrektorem I LO w Łowiczu oraz obecna dyrektor powiatowego ogólniaka Dorota Dziekanowska.

Podczas części oficjalnej spotkania przedstawicieli najstarszych szkół w kraju rocznicowymi publikacjami narodzono m. in. wychowanków I LO, do których należy ks. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, starosta Marcin Kosiorek oraz burmistrz Krzysztof Kaliński.

Dla uczestników zjazdu przygotowano wycieczkę po Łowiczu oraz wizytę w zabytkowym pałacu w Walewicach.

Członkami stowarzyszenia, które działa od 28 lat, mogą być jedynie szkoły średnie, legitymujące się ponad stuletnim rodowodem. W naszym regionie należy doń oprócz I LO w Łowiczu (powstałego w 1668 roku) także I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach (1899 rok) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi (1869 rok).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto