ZEC w Łowiczu 1 listopada wprowadza drugą w tym roku podwyżkę cen ciepła

Rafał Klepczarek
Robert Florczak, prezes ZEC w Łowiczu
Robert Florczak, prezes ZEC w Łowiczu Rafał Klepczarek
Zakład Energetyki Cieplnej w Łowiczu od 1 listopada wprowadza w życie drugą w tym roku podwyżkę cen. Wyniesie ona 5,77 proc. i obejmie odbiorców energii cieplnej produkowanej przez kotłownię S1.

Główna miejska ciepłownia przy ul. Kolejowej zasila większość miasta, w tym duże osiedla Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej: Bratkowice, Dąbrowskiego i Starzyńskiego oraz mniejsze Kostkę, Noakowskiego i Broniewskiego.

Jest to jedyna kotłownia w mieście, której moc przekracza 20 megawatów. Tego typu ciepłownie są objęte opłatami emisji dwutlenku węgla. W tegorocznym budżecie ZEC w Łowiczu na opłaty zabrakło 1,7 mln zł. Z tego też powodu Robert Florczak złożył w Urzędzie Regulacji Energetyki w Łodzi wniosek o podwyżkę cen ciepła o 6,6 proc. URE przystało na 5,77 proc. i o tyle właśnie wzrosną ceny energii cieplnej dla znacznej części łowiczan.

Podwyżka nie będzie więc dotyczyła odbiorców ciepła produkowanego przez pozostałe kotłownie ZEC: Z10, która zasila prawie całe Zatorze oraz tę z ul. Armii Krajowej, ogrzewającą mieszkańców bloków Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Spółdzielni Mieszkaniowej "Dom".

Stawki opłat emisyjnych kupowane są na giełdzie i wraz z mniejszą ilością darmowych przydziałów dla nowych państw członkowskich często są przedmiotem spekulacji cenowych. Na początku tego roku jedną jednostkę ceniono na 6 euro, a teraz cena dochodzi już do 19 euro. Władze ZEC analizują więc wyłącznie jednego z trzech miałowych kotłów S1 i zastąpienie paliwa gazem lub też biomasą. Jeden z wariantów zakłada budowę niewielkiej kotłowni gazowej na os. Bratkowice.

Prezes Florczak szczegółowy plan w tej sprawie przedstawi 30 października udziałowcom łowickiej ciepłowni. Ta ostatnia w 51 proc. należy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz w 49 proc. do Urzędu Miejskiego w Łowiczu.

Przypomnijmy, że ZEC w Łowiczu, który zamknął ubiegły rok stratą w wysokości prawie 1,1 mln zł, w kwietniu tego roku podniósł średnio ceny ciepła już o 18,74 proc.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Dodaj ogłoszenie