Wywieszeniem flag przypomnieli o żołnierzach 10 Pułku Piechoty z Łowicza [ZDJĘCIA]

Redakcja
Flaga Łowicza w czwartek (27 czerwca) pojawiła się na cieszyńskim ratuszu Archiwum
Nad łowickim ratuszem 27 czerwca załopotała flaga odległego Cieszyna. Dlaczego? Oba miasta łączy historia 10 Pułku Piechoty, który został sformowany na Śląsku Cieszyńskim, a jego ostatnim miejscem stacjonowania przed rozbiciem przez Niemców podczas wojny obronnej 1939 roku był Łowicz.

Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu dwa lata temu wystąpiło do władz obu miast z wnioskami, aby co roku 27 czerwca na ratuszach powiewały flagi: Cieszyna w Łowiczu i odwrotnie. Dzień wybrano nieprzypadkowo, gdyż właśnie na ostatni tydzień czerwca przed wojną przypadało pułkowe święto.

Dodatkowo flaga Cieszyna została umieszczona na maszcie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. 10 PP w Łowiczu, którego siedziba przed II wojną światową pełniła rolę pułkowych koszar.

- Na początku lat 20. XX wieku święto pułkowe było obchodzone 13 czerwca na pamiątkę walk

toczonych z Ukraińcami w obronie Podhajczyk w 1919 roku - przypomina Piotr Marciniak ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. - Następnie datę święta przełożono na 27 czerwca. Była ona związana z wygraną bitwą pod Trembowlą w rejonie Gołogór na Ukrainie. Nasza inicjatywa jest formą hołdu wszystkim dziesiątakom oraz przypomnienie pułku, który trwale wpisał się w historię obu miast.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Dodaj ogłoszenie