Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymiana kopciuchów idzie w regionie łódzkim słabo. Raport Polskiego Alarmu Smogowego

Stare piece węglowe zwiększają smog, dlatego ważna jest ich wymiana (zdjęcie ilustracyjne)
Stare piece węglowe zwiększają smog, dlatego ważna jest ich wymiana (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Mariusz Kapala
Miasta regionu łódzkiego są zanieczyszczone smogiem, a na dodatek wymiana pieców idzie sporo wolniej niż w innych miastach. W 2019 roku w Brzezinach, Opocznie czy Tomaszowie Mazowiecki wymieniono zaledwie po kilka pieców. Trochę lepiej jest w Łodzi. Raport Polskiego Alarmu Smogowego na temat wymiany "kopciuchów".

Wymiana pieców w Łodzi i w regionie

Polski Alarm Smogowy opublikował raport o wymianie pieców w miastach wojewódzkich i najbardziej zanieczyszczonych małych miejscowościach znajdujących się na liście WHO. Dane dotyczą roku 2019 i nie są dobre dla regionu łódzkiego.
Łódź pod względem tempa usuwania „kopciuchów” znalazła się na piątym miejscu wśród miast wojewódzkich za Krakowem, Wrocławiem, Katowicami i Warszawą. W Łodzi wymieniono w 2019 roku 649 pieców, z tego 618 w ramach dotacji gminnej i 31 – z rządowego programu Czyste Powietrze.

Pod względem kwoty miejskich dotacji uplasowaliśmy się na 7. miejscu (2,2 mln zł). Wyprzedziły nas jeszcze Toruń i Gdańsk.
W Łodzi w ramach miejskiego programu dotacyjnego wymieniono ponad 6-krotnie mniej „kopciuchów” niż w Krakowie, 2-krotnie mniej niż we Wrocławiu czy Katowicach – mówi Marek Kwiatkowski z organizacji Łódź Bez Smogu. - Ich likwidację można by przyspieszyć, gdyby wzorem innych miast wprowadzono ciągły nabór wniosków i zarezerwowano w budżecie większe środki finansowe na ten cel – podkreśla

Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi jest innego zdania. - Ten raport pokazuje porażkę polskiego rządu: 31 umów WFOŚ wobec ponad 600 umów miasta to tragedia. To pokazuje, że mieliśmy rację, prosząc rząd by to zadanie i pieniądze przekazało samorządom. Skomplikowana procedura spowodowała, że nikt z tego nie skorzystał. Gdyby zarządzała tym gmina - umów byłyby tysiące – mówi Masłowski.

W mijającym roku Łódź miała kosztem 3 mln zł wymienić 837 palenisk, z tego 87 w lokalach komunalnych. Dotacje są jeszcze rozliczane i kontrolowane. Wymiana ma być kontynuowana w kolejnych latach.

Z najbliższej perspektywy unijnej chcemy pozyskać 80 mln złotych na wymianę pieców. Te pieniądze plus dotacje gminne oraz program rewitalizacji powinny rozwiązać problem pieców w mieście, które muszą zostać zlikwidowane do 2027 roku.
Jak szacują miejscy urzędnicy w Łodzi do likwidacji pozostało około 42 tys. pieców.

Opoczno, Brzeziny, Radomsko. Wymienili tu po kilka pieców

Ale gorsza sytuacja jest w regionie. Z 16 miast do 30 tys. mieszkańców opisanych w raporcie trzy ostatnie są z regionu łódzkiego. To Opoczno i Brzeziny w których w roku 2019 wymieniono po dwa piece oraz Rawa Mazowiecka, gdzie wymieniono aż... trzy. Także wśród miast od 30 do 100 tys. mieszkańców końcówka listy to miasta z Łódzkiego: Radomsko w którym wymieniono cztery piece, Tomaszów Mazowiecki z sześcioma piecami i Piotrków Trybunalski w którym wymieniono 10 pieców. Wszystkie wykonano z programu Czyste Powietrze.

- Te kilka wymienionych kotłów to liczba tragiczna. W tej sytuacji w tych miejscowościach można liczyć tylko na to, że zimy będą coraz łagodniejsze– mówi Marek Kwiatkowski. Jak dodaje w małych miejscowościach o zabudowie jednorodzinnej powietrze jest często gorsze niż w Łodzi. - Te miasta jeśli nie mają swoich programów wymiany pieców powinny ułatwiać mieszkańcom korzystanie z programu rządowego – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wymiana kopciuchów idzie w regionie łódzkim słabo. Raport Polskiego Alarmu Smogowego - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto