Wybory uzupełniające w Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zarząd Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zwołuje na środę (20 listopada 2019 r.) o godz. 11.30 nadzwyczajne zgromadzenie wyborcze członków. W sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury odbędą się m. in. wybory uzupełniające.

Są one spowodowane rezygnacją z funkcji przez dwoje członków zarządu ŁUTW. Chodzi tu o Grażynę Piorun oraz Mariusza Hablewskiego.

Rezygnację złożyła także Irena Tomaśkiewicz, która zasiadała w komisji rewizyjnej łowickiej grupy zrzeszającej 230 osób.

Cała trójka podała się do dymisji z przyczyn osobistych.

Przy okazji informacji o listopadowych wyborach uzupełniających Krystyna Kucharska, prezes ŁUTW podsumowała ostatnie działania uniwersytetu seniorów.

Na początku października liczne grupy słuchaczy wyjechały do Łodzi na musical „Miss Saigon” w Teatrze Muzycznym oraz komedię „Posprzątane” w Teatrze Jaracza.

Z kolei w Uniejowie na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich równie licznie uczestniczyli oni w konferencji „Rola Samorządu Terytorialnego w budowaniu państwowości” zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego w Łodzi.
„Bliscy, Znani i… Nieznani” – na kolejne dwa spotkania z tego cyklu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprosiła słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prof. Teresa Zaniewska – opiekun naukowy Stowarzyszenia. Pierwsze z nich pt. „Wchodzenie w obraz” odbyło się 9 października, a drugie – „Wokół ikony” – 21 października 2019 r.

Bohaterką spotkania „Wchodzenie w obraz” była rzeźbiarka Patricia Meunier urodzona w Paryżu w rodzinie polsko-francuskiej. Studiowała literaturę francuską na uniwersytecie w Paryżu, później sztukę w Akademii Sztuk Pięknych w Le Havre, Normandii i w Nimes. W 1998 r. przyjechała do Polski, zamieszkała w Zakopanem, gdzie z pomocą wybitnego rzeźbiarza Stanisława Cukra rozpoczęła swoją pracę twórczą. Dzięki niemu mogła tworzyć rzeźby w brązie. Artystka promowała również swoją książkę „Katedry” i prezentowała własne wiersze.

Z kolei Jolanta Kolary zaprezentowała zebranym temat „Wokół ikony” dotyczący prowadzonych przez nią warsztatów twórczego pisania ikon, jakie prowadziła dla seniorów w Służewskim Domu Kultury w Warszawie w ramach działającego tam programu „Młodzi 50+”. Związana z Łowiczem J. Kolary jest absolwentką m.in. Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zajmuje się projektowaniem książek i czasopism, ilustracją, malarstwem, a od kilku lat pisze ikony. Jest instruktorką warsztatów plastycznych, w których łączy swoją pasję tworzenia z przyjemnością dzielenia się doświadczeniem i wiedzą z innymi. Jej autorskie warsztaty „Wokół Ikony” (i inne też) zawierają elementy arteterapii i oprócz pracy nad wykonaniem finalnego dzieła dają uczestnikom możliwość osobistego rozwoju i relaksu. Spotkanie z panią Jolantą Kolary miało dla przybyłych łowiczan także inną wartość, bowiem wśród nich były osoby jej najbliższe, które bardzo aktywnie działają na niwie artystycznej w ramach koła plastycznego „Nowa Fala” działającego na Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Pięknym uzupełnieniem dla tematyki spotkania i prezentowanych na wystawce ikon, czyli obrazów sakralnych charakterystycznych dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego, które wykonali warszawscy seniorzy pod kierunkiem instruktorki, był koncert pieśni starocerkiewnych.

Magii głosu, muzyki i świateł doświadczyli słuchacze Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na początku listopada podczas koncertu Sławka Uniatowskiego w Filharmonii Łódzkiej. W programie usłyszeli oni także piosenki z repertuaru jego największych idoli: Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy w wyjątkowej aranżacji, zaśpiewane ciepłym, barytonowym głosem.

Kilka dni temu słuchacze ŁUTW wysłuchali wykładu „Józef Chełmoński – artysta, człowiek…”. W 170. rocznicę urodzin wielkiego malarza wygłosiła go Marzena Kozanecka-Zwierz, pracownik Biblioteki Miejskiej w Łowiczu.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z opisywanych wydarzeń.

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Dodaj ogłoszenie