Woda, ścieki i ciepło znów idą w górę w Łowiczu. Topnieją oszczędności lokatorów ŁSM na ogrzewaniu

Redakcja
Armand Ruta, prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Armand Ruta, prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Rafał Klepczarek
Opłaty czynszowe ponad 8,8 tysiąca lokatorów Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz 2,5 tysiąca mieszkańców Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Łowiczu od 1 listopada 2019 roku znów pójdą w górę. Podwyżek związanych ze zwyżką opłat za dostarczanie wody i odbiór ścieków mogą się także spodziewać właściciele domów jednorodzinnych.

Władze ŁSM oraz ZGM rozesłały mieszkańcom spółdzielczych oraz komunalnych zasobów mieszkaniowych informacje o podwyżkach cen wody, ścieków i zaliczek na poczet opłat na centralne ogrzewanie.

Zakład Usług Komunalnych w Łowiczu jesienią ubiegłego roku dostał zgodę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie na podwyżkę ceny dostarczania wody oraz odbioru ścieków. Woda poszła w górę 2 proc., a ścieki, w zależności od grupy cenowej, od 5 proc. do 7 proc.

Taryfa ZUK obejmowała trzy okresy rozliczeniowe i w każdym z nich przewidywała podwyżki. Obecnie dostarczenie metra sześciennego wody do gospodarstwa domowego kosztuje 3,78 zł brutto, a odbiór tej samej ilości ścieków wyceniono na 4,77 zł brutto. Od 25 października tego roku kwoty te wzrosną odpowiednio do 3,94 zł i do 4,89 zł, czyli o ponad 4,4 proc. i o prawie 2,6 proc.

Jeżeli chodzi o wodę wykorzystywaną na cele przemysłowe, to metr sześcienny także kosztuje obecnie 3,78 zł. Ścieki wyceniono zaś na 10,18 brutto. Po podwyżce będą to stawki: 3,94 zł i 10,45 zł brutto. Ścieki pójdą więc w górę o ok. 2,8 proc.

Ostatnia grupa taryfowa, to pozostali odbiorcy wody, m. in. małe sklepiki osiedlowe oraz stacje paliw. W tym wypadku dostarczenie 1 metra sześciennego wody także kosztuje 3,78 zł, a odprowadzenie takiej samej ilości ścieków wyceniono na 6,24 zł brutto. Po wejściu w życie nowej taryfy cenowej ZUK będą to kwoty 3,94 zł oraz 6,40 zł brutto.

Już teraz wiadomo, że za rok ceny wody i ścieków znów pójdą w górę. Według taryfy cenowej ZUK w przypadku gospodarstw domowych woda będzie kosztować jesienią 2020 roku 4,10 zł brutto za metr sześcienny, a ścieki już ponad 5 złotych.

W przypadku wody wykorzystywanej w przemyśle jej metr wyceniono także na taką samą kwotę. Natomiast odbiór metra sześciennego ścieków w tej kategorii klientów ZUK będzie kosztował 10,71 zł brutto.

- Od 1 listopada wraz z nowym sezonem grzewczym podnosimy także zaliczki na poczet kosztów centralnego ogrzewania - informuje Armand Ruta, prezes ŁSM. - Jest to pokłosie podwyżki cen ciepła wprowadzonej 1 sierpnia tego roku przez Zakład Energetyki Cieplnej w Łowiczu. Podwyżki połączyliśmy razem, aby mieszkańcy nie narzekali, że w czasie kilku dni informujemy ich o kolejnych zwyżkach cen.

Część mieszkańców ŁSM załamuje ręce, że z powodu postępującej inflacji oraz związanych z nią podwyżek coraz trudniej im związać koniec z końcem. Wiele osób próbowało oszczędzać na centralnych ogrzewaniu, ale częste podwyżki cen ciepła sprawiły, że po rozliczeniu sezonu grzewczego ŁSM ma do zwrotu lokatorom tylko 450 tys. zł nadpłat. Tylko, gdyż z jednej strony mieliśmy łagodną zimę, a z drugiej rok temu zwroty z tytułu oszczędności na cieple wyniosły 1,3 mln zł.

Joanna Mika, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej także zapowiada, że wraz z rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego opłaty na poczet c.o. pójdą w górę o około 5 proc.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Dodaj ogłoszenie