WKS 10 PP Łowicz przegrał na własnym boisku z WKS Grodno [ZDJĘCIA]

Wojskowy Klub Sportowy 10 Pułku Piechoty w Łowiczu w ramach piłkarskiej Retro Ligi w sobotę (14 września) na własnym stadionie przegrał 1-3 z Wojskowym Klubem Sportowym Grodno.

Przedwojenną drużynę wojskową z Łowicza odtwarzali członkowie miejscowego Stowarzyszenia Historycznego im. 10 PP, a w graczy WKS Grodno wcielili się przedstawiciele Stowarzyszenia. Rekonstrukcji Historycznej z Kozienic.

- Warto przypomnieć, że jeden z batalionów 76 Pułku Piechoty tworzący przed wojną WKS Grodno walczył w powiecie kozienickim, a dodatkowo herbem Grodna podobnie jak Kozienic jest jeleń – informuje Piotr Marciniak, szef łowickiej grupy rekonstrukcji historycznej.
Dziesiątacy byli w trudnym położeniu, gdyż wystawili 11-osobową drużynę i zagrali całe spotkanie bez zmian. Podobnie było w pierwszym meczu z WKS Grodno, który przegrali aż 7-0.

Zawody piłkarskie rozpoczęły się od ataku Grodna na bramkę dziesiątaków. Fatalny błąd w obronie w 20. minucie meczu wykorzystał Daniel Wójcik, który strzelił pierwszy gol w sobotnim spotkaniu. Z takim też wynikiem obie drużyny zeszły z boiska po pierwszej połowie.

Druga połowa rozpoczęła się od wyrównania przez Piotra Paliwodę (51 min.). Zamiast iść za ciosem dziesiątacy popełnili błędy, po których do bramki celnie strzelił Marek Czyż (68 min.) i Daniel Wójcik (80 min.).

- Mieliśmy wiele szans na wyrównanie, ale świetnie spisywał się bramkarz naszych rywali – dodaje prezes Marciniak.
Spotkanie cieszyło się słabą frekwencją. Na trybunach zgromadziło się około 30 osób. A warto podkreślić, że każdy mógł tego dnia kupując cegiełkę w postaci gazety opisującej co działo się w Łowiczu w latach 1918-1939 pomóc zwierzętom z psiego przytułku. Za zebrane pieniądze tradycyjnie już zakupiono karę, która trafiła do schroniska zwierząt.

Składy

WKS 10 PP Łowicz: Andrzej Włodarczyk, Piotr Marciniak, Piotr Płuszka, Michał Brandt, Krzysztof Wielemborek, Sebastian Cichal, Michał Cicherski, Marcel Lepieszka, Bartłomiej Płuszka, Piotr Paliwoda, Grzegorz Lelonkiewicz.

WKS Grodno (Kozienice): Daniel Wójcik, Krzysztof Zając, Mateusz Babula, Mateusz Liszewski, Mateusz Zając, Paweł Chołuj, Paweł Gosznicki, Remigiusz Bajer, Sebastian Bartnik, Mateusz Wasita, Marek Czyż, Grzegorz Seremak, Tomasz Pakuła, Jakub Grybczyk.

W rozgrywkach Retro Ligi biorą udział zespoły: Lechia Lwów (odtwarzana przez Stowarzyszenie Historycznego im. 58 Pułku Piechoty z Dzierżoniowa), Wojskowy Klub Sportowy Grodno (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej z Kozienic), Wojskowy Klub Sportowy 37 Pułku Piechoty z Kutna (Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 z Kutna), Wojskowy Klub Sportowy 10 Pułk Piechoty z Łowicza (SH im. 10 PP z Łowicza) oraz Wojskowy Klub Sportowy Śmigły Wilno (Grupa Rekonstrukcji Historycznej zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z Warszawy).

Po serii spotkań na szczycie tabeli jest Lechia Lwów i WKS Grodno.