WKS 10 PP Łowicz po przegranej z WKS 37 PP Kutno zakończył rozgrywki Retro Ligi na czwartej pozycji

Drużyna WKS 10 PP Łowicz
Drużyna WKS 10 PP Łowicz SH 10 PP Łowicz
Mistrzem Polski w Retro Lidze w tym roku została drużyna Lechii Lwów z Dzierżoniowa. Wojskowy Klub Sportowy 10 Pułku Piechoty w Łowiczu po niedzielnej (20 października) porażce 2:5 z WKS 37 PP z Kutna spadł z podium i zakończył tegoroczne rozgrywki na czwartej pozycji.

Retro Liga to ogólnopolskie stowarzyszenie skupiające zespoły tworzone na bazie grup rekonstrukcji historycznej, promujące przedwojenny sport. Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.

Obecnie biorą w nich udział zespoły Lechia Lwów (odtwarzana przez Stowarzyszenie Historycznego im. 58 Pułku Piechoty z Dzierżoniowa), Wojskowy Klub Sportowy Grodno (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej z Kozienic), Wojskowy Klub Sportowy 37 Pułku Piechoty z Kutna (Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 z Kutna), Wojskowy Klub Sportowy 10 Pułk Piechoty z Łowicza (SH im. 10 PP z Łowicza) oraz Wojskowy Klub Sportowy Śmigły Wilno (Grupa Rekonstrukcji Historycznej zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z Warszawy).

Przed niedzielnym meczem, który z racji przedwojennej przynależności 10 pp i 37 pp można określić derbami 26 Dywizji Piechoty w Skierniewicach, łowiczanie byli pełni nadziei na zwycięstwo. Podczas pierwszego spotkania obu drużyn w Kutnie drużyna WKS 10 PP Łowicz wygrała na wyjeździe 1:4.

Marzenia gospodarzy o ponownym zwycięstwie już w 6. minucie meczu rozwiał Krystian Strzelecki, który strzelił pierwszego gola dla kutnian. Kolejny celny strzał na bramkę oddał on w 44. minucie. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0:2 dla gości.

Druga nie rozpoczęła się lepiej. Już w 48. minucie trzecią bramkę dla przyjezdnych strzelił z rzutu karnego Robert Kornacki. Łowiczanie nie poddawali się czego efektem były dwa piękne gole strzelone z dystansu. Najpierw w 61. minucie mocny strzał z prawej strony boiska oddał Michał Brandt, który tym sposobem przelobował kutnowskiego goalkeepera, a w 69. minucie jego wyczyn powtórzył Marcel Lepieszka.

Bramka kontaktowa na 2-3 dała gospodarzom dodatkową motywację i energię do konstruowania kolejnych ataków i w momencie, gdy wszyscy spodziewali się wyrównania stanu gry na 3:3, chwila nieuwagi pod własną bramką skutkowała stratą czwartej bramki. W 71. minucie w podbramkowym zamieszaniu najwięcej szczęścia miał Marek Skowron, który zdołał umieścić piłkę w siatce przeciwników. Wynik 2:4 i niespełna 20 minut do ostatniego gwizdka dawał jeszcze nadzieję na pozytywny rezultat i cenny remis dla łowickiej drużyny.

W końcówce spotkania Krystian Strzelecki przesądził o wysokim zwycięstwie jego ekipy strzelając swoją trzecią w tym spotkaniu bramkę.

W tym roku Retro Ligę wygrała ekipa z Dzierżoniowa (14 punktów) przed WKS Grodno (10 punktów) i WKS 37 PP Kutno (9 punktów). Łowiczanie zdobyli o 2 punkty mniej, a tabelę zamyka WKS Śmigły Wilno, który przegrał wszystkie swoje mecze.

Skład WKS 10 PP Łowicz: Marcel Lepieszka, Michał Cicherski, Piotr Wiercioch, Andrzej Włodarczyk, Krzysztof Wielemborek, Michał Brandt, Piotr Płuszka, Piotr Marciniak, Sebastian Cichal, Mariusz Szczepański, Michał Jędrak, Dawid Matyjas oraz Bartłomiej Płuszka.

Skład WKS 37 PP Kutno: Krystian Strzelecki, Marek Skowron, Przemysław Chmurski, Jacek Świderski, Marcin Wiśniewski, Tomasz Karczewski, Michał Lebiedowicz, Konrad Lebiedowicz, Tomasz Rajski, Mariusz Kaźmierczak, Michał Janakowski, Andrzej Jóźwiak, Krystian Gołębiowski i Robert Kornach. Sędzią głównym zawodów był Norbert Grabowski, natomiast na liniach asystowali mu Jakub Łopatka oraz Damian Grabowski.