Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielton kupuje niemieckiego konkurenta i rozbudowuje się w Wieluniu

Redakcja
Do 2020 r. Wielton chce stać się dwa razy większy. Firma kupiła właśnie niemieckiego producenta naczep i rozbudowuje się w Wieluniu, by zwiększyć moce produkcyjne. Planowany jest znaczący wzrost zatrudnienia

Wielton kupił Grupę Langendorf, niemieckiego producenta naczep. Wartość transakcji wyniosła 5,3 mln euro. Przejęcie konkurenta z Niemiec pozwoli Wieltonowi poszerzyć gamę oferowanych produktów. - Zwiększymy również udział w bardzo dojrzałym, największym w Europie rynku niemieckim - mówi Mariusz Golec, prezes Wielton S.A.

Langendorf jest firmą z ponad 70-letnim doświadczeniem w produkcji naczep. Sprzedaje pojazdy w kilku krajach europejskich i azjatyckich. W ub. r. zakłady w Waltrop wyprodukowały 1.000 pojazdów. Spółka jest liderem w Niemczech w segmencie pojazdów do przewozu szkła. Przejęcie firmy ma zwiększyć roczne przychody Grupy Wielton o 200 mln zł.

Obecnie Wielton sprzedaje rocznie blisko 13 tys. naczep, przyczep i zabudów samochodowych dla transportu drogowego i rolnictwa. Do 2020 r. Wielton chce podwoić biznes i wypuszczać na rynek już 25 tys. pojazdów! By zwiększyć moce produkcyjne, konieczna jest rozbudowa zakładu w Wieluniu. Inwestycje idą pełną parą. W znaczący sposób zwiększy się robotyzacja i automatyzacja centrum produkcyjnego. Nowoczesne maszyny i roboty nie zastąpią jednak ludzi. W spółce zapowiadają, że rozwój pociągnie za sobą znaczący wzrost zatrudnienia.

- W dłuższej perspektywie czasowej przewidujemy, że w naszej firmie pojawi się zapotrzebowanie nawet na 200 nowych pracowników - mówi Mariusz Golec, prezes Wieltonu.

Na terenie centrum produkcyjnego w Wieluniu realizowane są trzy inwestycje. Najszybciej zakończy się rozbudowa linii spawalniczej, której uruchomienie jest planowane do połowy br. Z kolei budowa linii zabezpieczenia antykorozyjnego w technologii KTL i lakierni oraz automatyzacja linii montażowej mają się zakończyć do końca tego roku. Inwestycje mają bezpośredni związek z zakupem aktywów włoskiej spółki Viberti Rimorchi. Instalowane są tutaj nowoczesne maszyny, które zostały przetransportowane z zakładu w Pescarze na wschodnim wybrzeżu Włoch.

- Rozbudowa zakładu w Wieluniu pozwoli na zwiększenie, a docelowo na podwojenie mocy produkcyjnych - dodaje prezes Golec. - Nowoczesne maszyny i roboty pozwolą zoptymalizować i przyspieszyć procesy produkcyjne.

W rozbudowie zakładu pomogły władze miasta. Inwestycja wiąże się bowiem z likwidacją środkowej części ulicy Baranowskiego. Wymagało to zmiany planów przestrzennych, na co Rada Miejska wyraziła zgodę pod koniec 2016 r. Towarzyszyły temu pewne kontrowersje. Pojawiły się obawy, że może zniknąć również fragment drogi od strony Fabrycznej i właściciele tamtejszych działek stracą dojazd. Planistom zarzucano, że nie zadbali właściwie o interesy mieszkańców. Ci odpierali, że obawy są bezpodstawne.

Grupa Wielton zatrudnia obecnie około 2 tys. pracowników (w tym 200 inżynierów i konstruktorów). W wieluńskim mateczniku firmy pracuje 1.400 osób. Kto będzie mógł tutaj znaleźć zatrudnienie w najbliższych latach? - W pierwszej kolejności poszukiwani będą operatorzy maszyn, automatycy, technolodzy, kontrolerzy jakości i kadra zarządzająca. Mamy nadzieję, że wielu specjalistów pozyskamy dzięki zacieśnianiu naszej współpracy ze środowiskiem naukowym - zaznacza szef Wieltonu.

Przypomnijmy, że w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu funkcjonuje od 2015 r. klasa patronacka Wieltonu. Szkołę wyposażono w nowoczesny robot spawalniczy. Firma zacieśniła też współpracę z Politechniki Śląskiej, gdzie objęła patronatem kierunek na wydziale mechaniczno-technologicznym. Studenci praktykują w centrum badawczo-rozwojowym, które firma uruchomiła w Wieluniu na początku 2016 r. Kosztem 22 mln zł powstał tutaj jedyny w Polsce, a drugi w Europie symulator do testowania naczep. Światło dzienne ujrzał już pierwszy pojazd zaprojektowany i zbudowany w CBR.

Główne rynki Wieltonu to Polska, Francja, Włochy i Europa Środkowo-Wschodnia. Firma chce się na nich umacniać, ale planuje też ekspansję w Afryce. W Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, powstanie montownia. Wielton chce umocnić status trzeciego producenta w branży w Europie i utrzymać miejsce w światowym TOP 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto