Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łowiczu działa nowy ośrodek pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Od 1 maja w Łowiczu działa ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia
Od 1 maja w Łowiczu działa ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia pixbay.com
W Łowiczu powstał nowy ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

To pierwsza placówka tego typu w Łowiczu

Do tej pory, w Łowiczu, nie było specjalistów gotowych do realizowania takiej opieki. Dzieci i młodzież do 18 roku życia uzyskają tu, bez skierowania, pomoc terapeutów i psychologów. Większość z nich ma szansę na skuteczny powrót do zdrowia psychicznego bez leków. Wsparcie terapeutyczne w ośrodku uzyskają zarówno dzieci, jak i ich bliscy.

To ośrodek z pierwszym poziomem referencyjnym

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny są fundamentem reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać między innymi z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa.

Statystyki wskazują jakiej pomocy potrzebują dzieci i młodzież

– Dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego 60-70 procent, czyli właśnie takiego, które oferują ośrodki I poziomu referencyjnego świadczące zakres opieki opisywany powyżej, a skoncentrowany na współpracy, która oparta jest na zasadach otwartego dialogu. Optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy to takie, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny, a w dużym mieście najlepiej jeden w każdej dzielnicy, dlatego tak ważna dla nas wszystkich jest informacja o kolejnym powiecie, który będzie taki ośrodek posiadał, a którego dotychczas nie było – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Ile dzieci i młodzieży choruje?

Młodzi ludzie w wieku do 13 do 17 lat to także ta grupa chorych poniżej 18 roku życia, dla której w Łódzkiem wypisano w 2022 r. najwięcej opakowań leków przeciwdepresyjnych. Dla 13-latków Łódzki NFZ zrefundował 4,6 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych, a dla 17-latków 10 675 opakowań. Leki przeciwdepresyjne na receptę w Łódzkiem zrefundowano dla 6 637 pacjentów do 18 oku życia.

Z najnowszego raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18 roku życia, którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 r. w Polsce receptę na refundowane leki przeciwdepresyjne zrealizowało 39 tys. pacjentów poniżej 18 lat, w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys.

Z jakimi problemami trafiają do specjalistów?

– Najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się do nas nastolatki to: zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne. Najmłodszymi pacjentami są dzieci w wieku przedszkolnym, które mają problemy z adaptacją, lęki separacyjne, zaburzenia języka, mowy i komunikacji. Praca ośrodków jest ukierunkowana na pomoc w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz ich rodzinom i otoczeniu. Bardzo ważnym elementem pracy ośrodka jest terapeuta środowiskowy, który pomaga tam, gdzie mieszka rodzina oraz realizuje swoje zadania w szkole bądź przedszkolu nastolatka lub dziecka – Agnieszka Scendo, psycholog, psychoterapeuta koordynator ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Neuroclinic Centrum Terapii i Rozwoju.

Gdzie znajdziemy pomoc w Łowiczu?

W Łowiczu pomoc psychologiczną znajdziemy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tarczynie, Łowicz, Świętojańska 1/3B , tel. 731 088 044.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto