Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można jeść w Wielki Piątek i ile posiłków? Post ścisły obowiązuje w dwa dni w ciągu roku

Redakcja
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim.
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim. pixabay.com
Zbliża się Wielki Piątek 2023. W Kościele katolickim kończy się Wielki Post, okres poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. W Wielki Piątek obowiązuje post, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Kogo obowiązuje i co można jeść tego dnia?

Spis treści

W jakie dni obowiązuje post? Kogo dotyczy?

W Środę Popielcową i Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły (jest to post ilościowy i jakościowy). Należy ograniczyć się do spożycia 3 posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta. Takie zalecenie odnosi się do osób od 18. do 60. roku życia.

Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek. To już od 14. roku życia do jego końca, wyjaśnia m.in. Diecezja Toruńska.

Środa 22 lutego 2023 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. „Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta” – wyjaśnia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Środa Popielcowa zaczyna Wielki Post. Czy trzeba iść do kościoła?

W Środę Popielcową nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w Eucharystii, chociaż dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty” – tłumaczył rzecznik Episkopatu na jego stronie internetowej.

"W okresie Wielkiego Postu podejmujemy liczne praktyki pokutne, uczestniczymy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, szukamy okazji do praktykowania gorliwej miłości bliźniego", przypomina Diecezja Toruńska.

Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową

Kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz.

Post dawniej i dziś. Czego nie jedzono?

Dziś post dotyczy jedzenia mięsa w Środę Popielcową, ale jak wskazują etnografowie, jeszcze w pod koniec XIX w. w czasie Wielkiego Postu nie można było spożywać również nabiału. Wierni rezygnowali z masła, mleka i jaj. W niektórych regionach Polski zakazy postne obejmowały nawet spożywanie maślanki czy serwatki, podaje Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Przeczytaj też:Czego nie wolno w czasie Wielkiego Postu? Zgodnie z tradycją to nie tylko brak zabaw i mięsa. Zapomnij też o ozdobach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co można jeść w Wielki Piątek i ile posiłków? Post ścisły obowiązuje w dwa dni w ciągu roku - Strefa Agro

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto