Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Statystyczny w Łodzi: Bezrobocie i zarobki w Łodzi coraz wyższe

Joanna Leszczyńska, (opr. dem)
GUS
We wtorek Urząd Statystyczny w Łodzi przedstawił sytuację społeczno-gospodarczą Łodzi i województwa łódzkiego w grudniu 2012 roku. Zatrudnienie w Łódzkiem spada. Natomiast pod koniec 2012 roku zanotowano w całym kraju wzrost zatrudnienia.

Wzrost stopy bezrobocia pod koniec grudnia był w Łódzkiem jednym z najwyższych w kraju - wyniosło 14 procent. Bezrobocie było wyższe o 1,1 procent niż 2011 roku. Łódzkie jest na siódmym miejscu pod względem wielkości stopy bezrobocia w kraju.

Najwyższe stopa bezrobocia (powyżej 18 procent) jest w powiatach: zgierskim, tomaszowskim, pabianickim i kutnowskim. Najwyższy wzrost bezrobocia w ciągu roku zanotowano w Skierniewicach, gdzie stopa bezrobocia wzrosła do 12,3 proc. i pajęczańskim (wzrost do 14, 5 proc.), ale również w zgierskim.

Anna Jaeschke z US w Łodzi informuje, że przeciętnie w skali kraju na koniec grudnia na jedną ofertę pracy przypadały 92 osoby, a w województwie łódzkim 146.

W 2012 roku nastąpił wzrost poziomu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach o 4,6 procent w stosunku do 2011 roku. W ciągu 12 miesięcy 2012 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to ponad 3339, 41 zł. Tempo wzrostu płac jednak spadło. W analogicznym okresie 2011 roku pensje wzrosły o 7,2 procent. Choć wynagrodzenie w regionie łódzkim rosło szybciej niż przeciętnie w skali kraju, to nadal jest niższe o prawie 300 złotych od krajowego.

W przemyśle nastąpił wyraźny wzrost produkcji sprzedanej - o 10 procent, podczas gdy w skali kraju wzrost ten wynosił 1 procent. Anna Jaeschke twierdzi, że zatrudnienie w przemyśle spada, ale produkcja sprzedana rośnie. Świadczy to o tym, że rośnie wydajność pracy. Na wysoką dynamikę produkcji sprzedanej miała wpływ produkcja artykułów spożywczych oraz firm, zajmujących się produkcją papieru i wyrobów z papieru, a także działów, związanych z produkcją wyrobów z metalu.

W 2012 roku w Łódzkiem oddano ponad osiem tysięcy mieszkań. W 2011 roku oddano ich niewiele ponad sześć tysięcy. Pod względem liczby oddanych mieszkań jesteśmy w krajowej czołówce, ale patrząc na rozpoczęte inwestycje mieszkaniowe w 2012 roku i liczbę wydanych zezwoleń na budowę, widać, że w kolejnych latach ta dynamika nie będzie już tak wysoka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto