Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniejów podjął starania o wpisanie Bożego Ciała w Spycimierzu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO

Krzysztof Kaniecki
Ponad 200 lat tradycji kwietnych dywanów Bożego Ciała w Spycimierzu stwarza tej miejscowości historyczną szansę
Ponad 200 lat tradycji kwietnych dywanów Bożego Ciała w Spycimierzu stwarza tej miejscowości historyczną szansę Krzysztof Kaniecki
Uniejów podjął starania o wpisanie Bożego Ciała w Spycimierzu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeśli przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, to tradycja układania kwietnych dywanów byłaby pierwszym wyróżnionym w ten sposób projektem naszego kraju w tym niezwykle prestiżowym zestawieniu. Warto dodać, że pierwszych wpisów na polską listę dokonano w 2014 r. Liczy ona 19 pozycji, w tym są dwie z woj. łódzkiego. Spycimierz niewiele ponad miesiąc temu dołączył do Procesji Bożego Ciała w Łowiczu, a może przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę UNESCO.

Uniejów podjął starania o wpisanie Bożego Ciała w Spycimierzu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeśli przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, to tradycja układania kwietnych dywanów byłaby pierwszym wyróżnionym w ten sposób projektem naszego kraju na światowej liście UNESCO.

- Podjęliśmy działania i już mocno pracujemy nad tym projektem - zapewnia Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - Chcąc osiągnąć cel, jakim jest wpis na światową listę UNESCO musimy nawiązać jeszcze większą współpracę z łódzkimi uczelniami w tym zakresie. Odbyliśmy już także spotkania z naszymi włoskimi partnerami, a do tego mamy analizę wszystkich wniosków oraz procedur z już znajdujących się na liście wniosków. Przygotowaliśmy też bardzo ładną prezentację wizualną naszego projektu.

Wszystkie te działania rozpoczęły się jeszcze w marcu, kiedy to Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu zostało oficjalnie wpisane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Warto dodać, że pierwszych wpisów na krajową listę w Polsce dokonano w 2014 r. Obecnie liczy ona 19 pozycji, w tym są dwie z województwa łódzkiego. Poduniejowski Spycimierz, ze swoimi kwietnymi dywanami, niewiele ponad miesiąc temu dołączył do Procesji Bożego Ciała w Łowiczu. Może też przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Materialnych skarbów mamy tam, jak na razie piętnaście. Niematerialnych nie ma żadnego, ale szansa na wpis jest duża, bo uniejowianom pomagają Włosi ze Stowarzyszenia artystycznego układania kwiatów „Infioritalia”, którzy zdecydowali o wycofaniu własnego wniosku wiedząc, że po niedawnym wpisaniu na listę niematerialnego dziedzictwa pizzy neapolitańskiej szanse tego kraju na dopisanie w tak krótkim czasie jeszcze jednego projektu, znacznie maleją.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto