Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu wypożyczał książki Mrożek. Gminna Biblioteka Publiczna w Nieborowie z nagrodą specjalną w konkursie promującym czytelnictwo

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
Gminna Biblioteka Publiczna w Nieborowie zdobyła Nagrodę Specjalną w kategorii „Biblioteka z miejscowości do 5000 mieszkańców” w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2022 organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Gminna Biblioteka w Nieborowie od 1991 roku, kiedy to w pożar strawił ówczesną siedzibę placówki - zabytkowy, kryty strzechą czworak dworski, mieści się na parterze budynku urzędu gminy. W sumie wypożyczalnia, mieszcząca 17 tys. tomów oraz magazyn zajmują powierzchnię około 100 metrów kwadratowych. Prócz tego placówka posiada swe filie w 4 miejscowościach: Bełchowie, Bobrownikach, Arkadii i Kompinie. Zatrudnionych w niej jest (włączając w to dyrektora) 5 osób.

Mimo braku miejsca dzieje się

Skromne warunki lokalowe nie stoją jednak na przeszkodzie w wyjątkowo prężnym działaniu, nie tylko na polu promowania czytelnictwa, choć właśnie za to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uhonorowało ją nagrodą specjalną dla placówki znajdującej się w miejscowości liczącej do 5 tysięcy mieszkańców, ale na organizowaniu życia kulturalnego w gminie w ogóle.

– My wychodzimy z inicjatywami, ale również słuchamy czytelników. Jeśli jest jakaś propozycja to staramy się współpracować z radami sołeckimi, z kołami gospodyń. Gdy ktoś do nas przyjdzie z jakąś propozycją, zawsze jesteśmy na tak. Nawet w jak w czasie pandemii koła gospodyń przyszły do nas, żeby im zorganizować konkurs kulinarny to zorganizowaliśmy – mówi Andrzej Czapnik, który stanowisko dyrektora nieborowskiej biblioteki piastuje od 1990 roku. – Tutaj nie mamy warunków, żeby zorganizować jakiekolwiek działania, więc korzystamy z pomocy szkół. Na przykład spotkania autorskie organizujemy w szkołach, tam robimy tydzień bibliotek. Ale nasza działalność to również wakacyjne wycieczki dla dzieci i młodzieży, wyjazdy do teatru dla dorosłych – w tym roku byliśmy już trzykrotnie w teatrze i za każdym razem, gdy ogłaszam wyjazd to na drugi dzień jest już komplet chętnych, przeróżne warsztaty. Organizacja jarmarku bożonarodzeniowego, czy wielkanocnego kiermaszu również spoczywa na naszych barkach.

Prawdziwe autorytety wśród czytelników

Według słów dyrektora Czapnika nagroda za promocję czytelnictwa bardzo cieszy. Jednak prócz zachęcania mieszkańców do czytania książek, czuje on potrzebę, by popularyzować wśród mieszkańców gminy szeroko pojmowaną kulturę wysoką.

– Byliśmy specyficzną biblioteką, gdyż przez lata w pałacu działał Dom Pracy Twórczej, zamknięty kilka lat temu ze względów przeciwpożarowych – wspomina Andrzej Czapnik. – W związku z tym naszymi czytelnikami byli naprawdę wybitni artyści. Naszymi częstymi gośćmi byli na przykład Sławomir Mrożek, czy profesor Janusz Tazbir. Dlatego my też jeździmy do tych teatrów, żeby pokazać tę kulturę.

Wsparcie od mieszkańców

Jeśli idzie dobór księgozbioru, to placówka stara się bazować na nowościach. Pieniądze na ich zakup po części pochodzą z budżetu gminy, część z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, ale także z komisji alkoholowej oraz ze wsparcia od rad sołeckich miejscowości, w których biblioteka ma swe filie.

– Wspierają nas sołectwa – mówi Andrzej Czapnik. – Od kilku lat dają po 3 tysiące zł na kupno książek. W ubiegłym roku tak właśnie wsparł nas Bełchów i Kompina, w tym roku Bobrowniki i Bełchów. Bardzo często słyszymy od ludzi, ze czują się u nas jak w domu. Ale to też wymaga od nas wyczucia pewnego rytmu. Na przykład największy ruch w bibliotece jest pomiędzy 7 i 8 rano. W pobliżu jest market czynny od godziny 7 i właśnie najczęściej nasi czytelnicy przychodzą wymienić książkę przy okazji zakupów, czy załatwiania jakiejś sprawy w Urzędzie Gminy.

W planach nowa siedziba

Gmina Nieborów na budowę nowej siedziby gminnej biblioteki uzyskała promesę na dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu w wysokości 5 mln. zł. Nowy gmach biblioteki ma stanąć w miejscu budynku po dawnym posterunku policji. W projekcie, prócz miejsca na księgozbiór znalazło się miejsce na salę widowiskową na 100 osób, pomieszczenie warsztatowe przeznaczone dla dzieci i dla seniorów. Obecnie trwa procedura przetargowa. O tym, czy i ile gmina z własnego budżetu dołoży do inwestycji zdecydują radni 24 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto