Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu czas zatrzymał się w miejscu

rk
Skansen w Maurzycach
Skansen w Maurzycach Rafał Klepczarek
Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor Muzeum w Łowiczu, poleca na wakacyjny wypad skansen wsi księżackiej w Maurzycach. Jest on uznawany za jeden z ciekawszych w centralnej Polsce.


- Skansen to nie tylko zabudowania pokazujące, jak ewoluowała architektura łowickiej wsi, ale także niezwykle ciekawe zajęcia - zachęca do odwiedzenia odległego od Łowicza zaledwie o siedem kilometrów skansenu dyrektor Zwierz-Kozanecka.
Początki maurzyckiego skansenu datowane są na połowę lat siedemdziesiątych XX wieku. Za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Łowiczu rozwinęła się idea stworzenia miejsca, które pokazywałoby dorobek materialny księżackiej wsi. Dla przypomnienia, Książakami nawet dziś nazywani są mieszkańcy Łowicza i okolic. Nazwa wzięła się od dawnego Księstwa Łowickiego, które powstało w pierwszej połowie XIX wieku. Łowicz i okolice wcześniej pozostawały pod władaniem arcybiskupów gnieźnieńskich, których dobra także określano mianem księstwa.

Skansen składający się obecnie z 41 obiektów architektonicznych został udostępniony zwiedzającym w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zabytkowe zagrody zostały zlokalizowane według planu zakładającego ukazanie dwóch układów przestrzennych: tzw. starej wsi występującej do połowy XIX wieku, o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - tzw. ulicówki, powszechnej w Łowickiem w II połowie XIX wieku.

Według tych założeń usytuowano gospodarstwa (budynki mieszkalne oraz inwentarskie), prezentując w nich charakterystyczne dla wspomnianych okresów wyposażenie wnętrza, sposoby jego dekoracji, a także domowy sprzęt.
Zabudowania, które można oglądać w Maurzycach, pozyskano z różnych miejscowości powiatu łowickiego. Warto porównać je z chatami, które znajdują się w łowickim miniskansenie przy gmachu muzeum. Jest to niezwykle istotne dla obserwacji ewolucji architektonicznej, gdyż w Łowiczu stoi najcenniejszy obiekt, którym jest chata z końca XVIII wieku.

Wracamy jednak do Maurzyc. Uzupełnieniem gospodarstw są przykłady małej architektury. Można więc tam obejrzeć studnie, kapliczki przydrożne oraz budynki związane z wiejskimi rzemiosłami: kuźnię i wiatrak. Dla najmłodszych ciekawym doświadczeniem może być obejrzenie przedwojennej szkoły ze starymi pulpitami i ławkami. Obok zrekonstruowano mieszkanie nauczycielki.
W placówce, która jest częścią łowickiego muzeum, można też obejrzeć zabytki architektury sakralnej. Za sprawą ks. Alojzego Orszulika, pierwszego biskupa łowickiego, do Maurzyc sprowadzono z Wysokienic drewnianą świątynię datowaną na połowę XVIII wieku.
W ubiegłym roku z Pszczonowa trafiła tam plebania z przełomu XIX i XX wieku. Będzie ona otwarta dla zwiedzających już we wrześniu.
Jeśli ktoś nie zdąży odwiedzić maurzyckiego skansenu w sierpniu, to powinien to uczynić właśnie we wrześniu. 
Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przy rekomendacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, skansen w Maurzycach został wybrany na miejsce ogólnopolskiej inauguracji X. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które będą obywać się pod hasłem "Tajemnice codzienności".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto