Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tania energia ze słońca

Maciej Wiśniewski
Montaż kolektorów słonecznych nie wymaga ingerencji w ściany domu, instalacja prowadzona jest kominem
Montaż kolektorów słonecznych nie wymaga ingerencji w ściany domu, instalacja prowadzona jest kominem Dariusz Śmigielski
Liczba osób montujących w swych domach kolektory słoneczne ciągle rośnie, bo podgrzewanie wody przez słońce się opłaca. Na zakup solarów można też dostać dotację

Powierzchnia wszystkich kolektorów słonecznych zamontowanych w Polsce trzykrotnie przewyższa powierzchnię Watykanu, wynika z raportu Instytutu Energii Odnawialnej. Widzą to także przedsiębiorcy z okolic Piotrkowa i Bełchatowa, którzy zajmują się montażem solarów.

- Da się zauważyć, że coraz więcej osób chętnie montuje instalacje solarne - mówi Wojciech Jędrzejczyk, z Kleszczowa, który zakłada solary w domach. - Rośnie świadomość ludzi, wiele osób się przekonuje, że to się po prostu opłaca - dodaje.

Cena instalacji zależy oczywiście od ilości kolektorów i wielkości zbiornika oraz miejsca montażu i dla domowych kolektorów waha się przeważnie w przedziale od ośmiu do kilkunastu tysięcy złotych. Ci, którzy zdecydują się na zakup mogą skorzystać z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do solarów dopłaca także część gmin, np. mieszkańcy Kleszczowa mogą liczyć na zwrot nawet 70 proc. kosztów.
Instalacja zwraca się po kilku latach.

- U mnie to około 7 lat, a potem będzie już pracować na siebie - mówi Zbigniew Cybulski, który podgrzewa wodę energią słoneczną. - Czasem oczywiście trzeba dogrzać piecem, ale przeważnie latem włączam go tylko, by było ciepło w łazience, a wody nagrzanej przez słońce nie sposób nawet całej zużyć - dodaje. - Średnio w skali roku, przy czteroosobowej rodzinie z dwójką małych dzieci, udaje się nam zaoszczędzić do 1,5 tys. zł - podkreśla.

Jak dodaje Sławomir Kołodziejczyk, z piotrkowskiej firmy montującej solary kolektory, to też oszczędność czasu, którego nie trzeba poświęcać by palić w piecu.

Kolektory przeważnie montuje się na dachach domów, od strony południowej, bo tam nasłonecznienie jest największe. Zwykle montaż trwa jeden, góra dwa dni.

- Ludzie często boją się, że wymaga to kłucia ścian, by przeciągnąć rury, ale to nieprawda. Instalacja prowadzona jest przewodem kominowym, to czysta robota - podkreśla Sławomir Kołodziejczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto