Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica i dąb poświęcony twórcy ogrodu botanicznego w Łowiczu (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek
Władze Łowicza upamiętniły w parku im. Adama Mickiewicza postać jego twórcy Władysława Stanio. W odnowionej za ponad milion złotych oazie zieleni 16 października odsłonięta została tablica oraz posadzony dąb poświęcony biologowi, który przez 17 lat swego życia był związany z miastem nad Bzurą.

Park im. Mickiewicza po rewitalizacji jest jedną z najładniejszych wizytówek Łowicza. Jeszcze sto lat temu w tej części miasta znajdowało się śmietnisko leżące nieopodal targu świńskiego. W latach 30. XX wieku przy obecnej ul. Adama Mickiewicza zbudowano Szkołę Podstawową nr 2. Uporządkowania placu przed najładniejszą wtedy w Łowiczu placówką oświatową podjął się Władysław Stanio (1907-1967). Biolog trafił do Łowicza w 1922 roku spod Rzeszowa. Był nauczycielem Szkoły Ćwiczeń w Łowiczu. Po ukończeniu studiów biologicznych nauczał też w Seminarium Nauczycielskim w Łowiczu.

Prof. Stanio przy wsparciu młodzieży szkolnej w latach 1932-1936 doprowadził do powstania ogrodu botanicznego w pobliżu dzisiejszego Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Park, w którym rosły rzadkie okazy drzew i krzewów, uroczyście otwarto 7 czerwca podczas przedwojennych obchodów 800-lecia Łowicza.

Trzy lata temu Zarząd Koła Absolwentów Zakładów Kształcenia Nauczycieli w Łowiczu chciał nazwać park przy ul. Adama Mickiewicza imieniem Władysława Stanio. Starania te jednak spełzły na niczym, gdyż oazie zieleni od 1955 roku patronuje największy z wieszczów polskiego romantyzmu.

Po zakończonej w tym roku rewitalizacji parku władze miasta postanowiły jednak upamiętnić jego twórcę w inny sposób. W dawnym Międzyszkolnym Ogrodzie Botanicznym stanęła pamiątkowa tablica oraz dąb Władysława Stanio.

- To najtrwalsze polskie drzewoprzez wieki będzie przypominać profesora Stanio - mówi burmistrz Krzysztof Kaliński.
Podczas piątkowej uroczystości sylwetkę biologa przedstawił Marek Wojtylak, szef łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Dysponuje ono bogatym zbiorem pamiątek po pedagogu, który po wojnie związał się z Rzeszowem.

W odsłonięciu tablicy i posadzeniu dębu uczestniczyli przedstawiciele m. in. przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto