MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła rolnicza ze Zduńskiej Dąbrowy najfajniejsza wśród ponadgimnazjalnych

Rafał Klepczarek
Szkolna społeczność w Zduńskiej Dąbrowie
Szkolna społeczność w Zduńskiej Dąbrowie Archiwum
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie "Naszego Miasta" na najpopularniejszą szkołę ponadgimnazjalną w Łowickiem.

Szkoła Rolnicza w Zduńskiej Dąbrowie istnieje od 1930 roku. Do jej powstania przyczyniły się wybitne osobowości, znane z działalności na rzecz kraju i środowiska lokalnego m.in. Jadwiga Dziubińska i Władysław Grabski.

Szkoła w Zduńskiej Dąbrowie zmieniała się na przestrzeni dziejów, przybierając nowe kształty, pozostała wierna tradycji kształcenia fachowców dla rolnictwa i jego otocznia. Mając na uwadze potrzeby rynku pracy obecnie prowadzi kształcenie w następujących zawodach: technik rolnik, technik architektury krajobrazu i technik weterynarii.

Organem prowadzącym Szkołę jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nasza szkoła szczyci się dużym dorobkiem edukacyjnym i wychowawczym. Niezmiernie cieszy fakt, że dzięki wspólnej pracy nauczycieli i uczniów, szkoła od 14 lat notowana jest wśród najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY.

W 2015 roku zajęliśmy 1. miejsce wśród łowickich techników, 10. miejsce w województwie i 132. w kraju, mamy prestiżowy tytuł „Srebrnej Szkoły 2015”. Niebywałym sukcesem jest specjalna nagroda Ministra Edukacji Narodowej w XII rankingu szkół ponadgimnazjalnych (92. miejsce w Polsce, 5. w województwie i 2. w powiecie łowickim) oraz srebrna statuetka za zajęcie II miejsca w egzaminach zewnętrznych w roku szkolnym 2008/2009 przyznana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie również mają wiele powodów do dumy. Aż 7 uczniów zakwalifikowało się do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, a 8 uzyskało tytuł finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bankach. Nasza młodzież chętnie bierze udział w różnorodnych konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, odnosząc sukcesy w: Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach, Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, Olimpiadzie Przedsiębiorczości, Olimpiadzie Ekonomicznej, Konkursie Wiedzy o BHP w rolnictwie Konkursach plastycznych i fotograficznych.

W osiąganiu pomyślnych wyników pomagają świetnie wyposażone w pomoce techno-dydaktyczne pracownie. W każdej sali lekcyjnej są projektory multimedialne, a 9 sal wyposażonych jest w nowoczesne tablice interaktywne. Uczniowie posiadają dostęp do bezprzewodowej sieci internetowej. Mamy jako jedna z nielicznych szkół w Polsce przyszkolny Gabinet Weterynaryjny oraz nowoczesną pracownię analityczno-chemiczną. Na zajęciach praktycznych przeważają aktywizujące młodzież metody nauczania, głównie dzięki pracowni rolniczej (ponad 100 hektarowe gospodarstwo z nowoczesnym parkiem maszynowym oraz świeżo oddaną oborą wyposażoną w robot udojowy).

Wielką popularnością cieszą się praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ oraz wycieczki turystyczno-krajoznawcze krajowe i zagraniczne. Uczniowie uczestniczą również w wyjazdach studyjnych i wycieczkach zawodowych takich jak: „AGROTECH” „AGROTRAVEL”, „AGRO SHOW” i innych.” Swoje zainteresowania i pasje uczniowie rozwijają podczas zajęć pozalekcyjnych w: Samorządzie Uczniowskim, Naukowym Kole Ekonomistów, Kole Zootechników, PCK, LOP, grupie tanecznej, zespołach muzycznych, szkolnym sklepiku, radiowęźle szkolnym, Uczniowskim Klubie Wolontariatu. Miłośnicy kajaków organizują, co pewien czas spływy kajakowe i wycieczki rowerowe. Oprócz kajaków i rowerów w ramach tzw „małych projektów” zakupiliśmy także łowickie stroje ludowe. To właśnie w tych pięknych strojach nasi uczniowie w dniu 9 maja wyruszyli z Łowicza (w grupie 28 osób ) na Pieszą Łowicką Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Dzięki programowi „Zawodowo w przyszłość ” szkoła umożliwia uczniom bezpłatne ukończenie kursów: nauki jazdy ciągnikiem i samochodem, kombajnisty, na inseminatora, obsługi kasy fiskalnej, bukieciarstwa, nauki jazdy konnej, kelnerski.

Młodzież ucząca się w naszym technikum, angażuje się w szereg przedsięwzięć związanych nie tylko z obowiązkowymi zajęciami szkolnymi.

"Szkoła, to nie tylko budynki, sprzęty… Z naszego punktu widzenia są to głównie ludzie, których widzimy tu codziennie i atmosfera jaką razem tworzymy. Nie jest nas tu dużo, więc wszyscy dobrze się znamy, przez co jesteśmy zgrani i umiemy ze sobą współpracować, co zresztą idealnie ukazuje nasze zwycięstwo w plebiscycie. Z chwilą ogłoszenia wyników staliśmy się żywym dowodem, że „chcieć to naprawdę móc!”

To powiedzenie sprawdza się w naszym przypadku nie tylko w czasie tego typu przedsięwzięć, ale każdego dnia. Do tej pory z naszej inicjatywy powstały już liczne koła zainteresowań, w tym koło taneczne oraz klub rowerowy i kajakowy. Nie dawno znaleźli się wśród nas również prawdziwi altruiści, dowodząc, że pomagać może każdy zakładając Szkolny Klub Wolontariatu, ale to jeszcze nie koniec naszych wyczynów! Nasi dzielni sportowcy nie wyłamują się i nie siedzą cicho w kącie reprezentując ZSCKR grając w żółto-zielonych koszulkach między innymi w piłkę nożną, siatkówkę, czy tenisa stołowego. W tym roku w ramach konkursu podjęliśmy się nagrania teledysku do znanego wszystkim utworu. Zadanie okazało się nieco trudniejsze niż przewidywaliśmy, ale nie na tyle by nas przerosnąć. Stworzyliśmy świetny klip, a właściwie jego parodię, bawiąc się, bo zabawa jest dla nas prawie tak ważna jak nauka. Z tej przyczyny na wszelkie możliwe święta, nasz zespół teatralny ma szansę na wykazanie się swoimi zdolnościami aktorskimi bawiąc wszystkich do łez, a kółko wokalne zapewnia im odpowiednią oprawę muzyczną odkrywając swoje ukryte talenty, które są szczególnie widoczne w czasie szkolnej wigilii. Organizujemy wtedy bowiem uroczystą kolację dla wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie. Poświęcamy tym dzieciakom tylko kilka godzin, a zapamiętujemy je na długo, kto wie, czy nie do końca życia, ze względu na wdzięczność jaką nam okazują za bezinteresowność.

Naszą społeczność tworzymy nie tylko my - uczniowie, ale i nauczyciele i inni pracownicy. Ich podejście, otwartość na nasze pomysły sprawiają, że dużo łatwiej się z nimi współpracuje, bo chcieć muszą oby dwie strony. Zawsze możemy się do nich zwrócić z problemem, prośbą o pomoc… nigdy nie odmówią. Doskonale się uzupełniamy i może dlatego absolwenci chcą tu wracać, my każdego ranka przychodzić, a gimnazjaliści dołączać do naszego grona, ale nie ma co się przechwalać, bo żeby się przekonać trzeba nas poznać, najlepiej osobiście, a do tego okazji nie brakuje. Najbliższa szansa na zobaczenie najfajniejszej szkoły i jej najfajniejszych uczniów już 12 maja w czasie Dnia Otwartych Drzwi, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych”!

Szkoła w Zduńskiej Dąbrowie kontynuuje credo życiowe patronki Jadwigi Dziubińskiej, która określiła w następujący sposób rolę szkól rolniczych: „Oświecić umysł […] dać ile możności szeroki światopogląd, rozbudzić bogactwo uśpione-poczucie piękna, prawdy i sprawiedliwości. Wykorzenić lenistwo myślenia […] wyrobić samokrytycyzm […] dać poczucie własnej siły i godności.”

Nasza szkoła chce uczestniczyć w wielkim siewie ziarna postępu i zbierać żniwo w postaci osiągnięć uczniów. Jest to miejsce, w którym poznajemy drogę do lepszej przyszłości.

Materiał nadesłany przez Zofię Rosę, wicedyrektora ministerialnej szkoły w Zduńskiej Dąbrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto