Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia dla przyszłych strażników więziennych. To pierwszy tego typu kierunek w Warszawie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki to pierwsza uczelnia w Warszawie dla przyszłych funkcjonariuszy Służby Więziennej. Studenci będą skoszarowani i nauczą się m.in. jak obsługiwać broń oraz urządzenia wykorzystywane przez SW. Dalsza część artykułu poniżej.

Kryminologia i nauka obsługi broni

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki to pierwsza uczelnia w Warszawie, która uruchomiła kierunek dla przyszłych strażników więziennych. Studencie będą uczyć się, jak obsługiwać broń i urządzenia wykorzystywane przez Służbę Więzienną. Wśród przedmiotów wchodzących w skład kierunku znajduje się m.in. kryminologia, prawo, psychologia, pedagogika, zarządzanie i języki obce. Przez okres studiów uczniowie są skoszarowani. Uczelnia zapewnia bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie.

Długa lista wymagań

Jednak przed zainteresowanymi stawia się szereg wymogów formalnych, bez których nie można rozpocząć nauki. Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo polskie, zaliczyć testy sprawności fizycznej, przejść przez punktowaną rozmowę rekrutacyjną, a także uzyskać pozytywną opinię Krajowego Rejestru Karnego. Dodatkowo punktowane przedmioty maturalne to: geografia, historia, WOS, matematyka i biologia. Studiów stacjonarne I stopnia kończą się egzaminem licencjackim i możliwością przystąpienia do egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych. - Absolwenci otrzymają dyplom – tytuł licencjata oraz akt nadania stopnia młodszego chorążego Służby Więziennej - informuje uczelnia. Wstępna rekrutacja trwa do 17 maja 2019 r.

- Dajemy gwarancję wszystkim absolwentom studiów Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, na zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej na terenie całej Polski - informuje WSKiP.

Strażnik więzienny odpowiada za nadzór i bezpieczeństwo więźniów, m.in. za zatrzymanie, opiekę i kontrolę osób aresztowanych, ale także za osoby oczekujące na rozprawę sądową lub osoby już skazane i przebywające w areszcie. Strażnik może także sprawdzać cele oraz rzeczy osobiste osadzonych na terenie zakładu w poszukiwaniu niebezpiecznych narzędzi lub innych zabronionych przedmiotów.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto