Stowarzyszenie Historyczne im. 10 PP w Łowiczu działa już od dekady

Rafał Klepczarek
Pierwszy skład łowickiej grupy rekonstrukcji historycznej
Pierwszy skład łowickiej grupy rekonstrukcji historycznej Archiwum
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. To dzięki jego członkom w mieście nad Bzurą pamięć o przedwojennych żołnierzach znów stała się żywa.

Stacjonujący w Łowiczu 10 pp w czasie Międzywojnia był stałym elementem codziennego życia pelikaniego grodu. Po jego rozbiciu w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku „dziesiątacy” nie wrócili już do Łowicza jako garnizonowa formacja wojskowa.

Ich pamięć zaczęto przywracać dopiero w pierwszej połowie lat 80. XX wieku, gdy imię 10 pp nadano Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu. Może dziwić, że zgodziły się na to PRL-owskie władze, ale należy pamiętać, że żołnierze pułkowej „dziesiątki” w maju 1926 roku nie poparli puczu Józefa Piłsudskiego i pozostali wierni stronie rządowej. Za co zresztą pułk był w pewien sposób szykanowany przez sanacyjnych wojskowych.

Początki łowickiej grupy rekonstrukcyjnej, której przewodzi prezes Piotr Marciniak, sięgają 2007 roku. Po zafundowanej mieszkańcom przez władze miasta rekonstrukcji walk o Łowicz z czasów wojny obronnej 1939 roku grupa kilku miłośników historii postanowiła zawiązać stowarzyszenie, które będzie kultywować pułkowe tradycje. Po raz pierwszy w mundurach 10 pp można ich było zobaczyć rok później podczas wakacyjnego pikniku europejskiego na błoniach.

Obecnie stowarzyszenie liczy około 40 członków, z których aż 70 proc. jest… spoza powiatu łowickiego.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Dodaj ogłoszenie