Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stop pożarom traw – kampania informacyjna straży pożarnej ZDJĘCIA, FILMY

OPRAC.: Redakcja
Straż pożarna zainaugurowała z początkiem marca kampanię społeczną „Stop pożarom traw”. Chodzi o edukowanie oraz uświadamianie, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.
Straż pożarna zainaugurowała z początkiem marca kampanię społeczną „Stop pożarom traw”. Chodzi o edukowanie oraz uświadamianie, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. mat. zdunskawola.naszemiasto
Straż pożarna zainaugurowała z początkiem marca kampanię społeczną „Stop pożarom traw”. Chodzi o edukowanie oraz uświadamianie, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

Od lat przełom zimy i wiosny to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki uważając, że użyźniają w ten sposób glebę. Straż pożarna rozpoczęła kampanię społeczną, która ma pokazać jak groźne to zjawisko.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt - podkreśla straż pożarna.

Wypalanie traw degraduje glebę, a co najważniejsze stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W 2023 roku w pożarach traw w Polsce trzy osoby straciły życie, a 36 osób zostało rannych.

W 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali blisko 21 tysięcy razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województwa łódzkiego ponad 1300 razy.
Nie ma bezpiecznego wypalania traw. Pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Wypalania traw zabrania m.in. ustawa z 1 września 2022 roku w ustawie o ochronie przyrody. Przepis Art. 130a. który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto