Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Stop kieszonkowcom". Będą karne wlepki dla nieostrożnych pasażerów [wideo]

Redakcja
Jak uniknąć kradzieży portfela i telefonu w komunikacji miejskiej? MPK i policja rozpoczynają kampanię informacyjną.

Akcja "Stop kieszonkowcom" to nowy pomysł łódzkiej policji i MPK na walkę z kieszonkowcami. - Chcemy zwracać uwagę pasażerów komunikacji miejskiej na podstawowe zasady związane z zachowywaniem bezpieczeństwa. Nadchodzi czas świąteczny, który jest szczególnie pod tym względem niebezpieczny - mówi Joanna Kącka, rzecznik KWP w Łodzi.

Zdaniem policji, często winni są sami pasażerowie, którzy nie dbają o bezpieczeństwo swoich rzeczy. Dlatego w pojazdach MPK pojawią się plakaty, komunikaty głosowe i animacje. Mają one zwrócić uwagę pasażerów na zabezpieczenie portfeli i telefonów komórkowych - to one najczęściej padają łupem kieszonkowców.

20 i 21 października pracownicy MPK i policjanci rozpoczęli akcję naklejając wlepki pasażerom, którzy mogliby stać się ofiarami złodziei. - Pasażerowie mogli znaleźć na swoich bagażach, niezabezpieczonych plecakach, niedopiętych torebkach specjalnie na ten cel przygotowane naklejki. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni namierzyliśmy około 300 potencjalnych ofiar kieszonkowców - dodaje Kącka.

Zobacz wzory "karnych" naklejek:

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

Policjanci przypominają, że kieszonkowcy kradną nie tylko w autobusach i tramwajach. Można ich spotkać także w sklepach i na targowiskach. Są wśród nich mężczyźni, kobiety, młodzież i osoby dorosłe. Zwykle działają w grupach np. aranżując sztuczny tłok, przypadkowe potrącenie lub popchnięcie.

W Łodzi w środkach komunikacji miejskiej dochodzi do około 700 kradzieży kieszonkowych rocznie, najczęściej podczas wsiadania i wysiadania z zatłoczonego autobusu czy tramwaju. Najbardziej newralgiczne są linie krzyżujące w samym centrum miasta.

Warto też pamiętać o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa:

  • portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznych miejscach, z których trudno jest coś wyjąć bez zwrócenia twojej uwagi,
  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
  • gotówkę podziel na mniejsze kwoty i schowaj w kilku miejscach,
  • nie noś portfela i wartościowych rzeczy w reklamówkach, łatwo je przeciąć,
  • torbę, saszetkę, plecak trzymaj przed sobą, zawsze zapięte,
  • nie noś rzeczy wartościowych w zewnętrznych kieszeniach ubrania, tylnej kieszenie spodn,
  • pamiętaj, że podróżując pod wpływem alkoholu łatwiej możesz stać się ofiara złodzieja,
  • bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół Ciebie, obserwuj otoczenie,
  • podróżując nie zasypiaj

Będąc świadkiem usiłowania kradzieży kieszonkowej należy, mając na względzie swoje bezpieczeństwo, wszcząć alarm lub dyskretnie powiadomić odpowiednie służby.

Jeśli już staliśmy się ofiarą kieszonkowca powinniśmy natychmiast powiadomić policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie złodzieja. Należy także pamiętać, aby niezwłocznie zastrzec karty płatnicze i dokumenty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto