Stanisław Budzeń spod Łowicza zdobył III miejsce w wyborach Chłopa Roku 2019 [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Stanisław Budzeń tańczy z żoną Anną
Stanisław Budzeń tańczy z żoną Anną Aleksander Gąciarz
Udostępnij:
Pięciu pretendentów do tytułu Chłopa Roku 2019 stanęło w szranki pod Racławicami. Wśród nich znalazł się Stanisław Budzeń z powiatu łowickiego. Reprezentant województwa łódzkiego zdobył III miejsce.

Wybory Chłopa Roku po raz 25. zostały zorganizowane pod pomnikiem Bartosza Głowackiego w Janowiczkach pod Racławicami. Kandydatów zgłaszały wojewódzkie izby rolnicze.

W tym roku w konkursowe szranki stanęli: Stanisław Budzeń (woj. łódzkie), Paweł Biesiada (woj. małopolskie), Wojciech Musiał (woj. małopolskie), Rafał Stączek (woj. podkarpackie) i Szymon Płusa (woj. świętokrzyskie).

Gospodarze musieli wykazać się nie tylko wiedzą rolniczą oraz umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi (rolnik spod Łowicza tańczył ze swoją żoną Anną), a także zaprezentować strój regionalny z okolic, z których pochodzą (mieszkaniec Boczek Chełmoński omawiał historię księżackiego pasiaka na podstawie zdjęcia 1920 roku). Z konkurencji sprawnościowych wiele zabawy uczestnikom dostarczył natomiast rzut ziemniakiem do celu.

Po podliczeniu punktacji tytuł Chłopa Roku 2019 zdobył Szymon Płusa z woj. świętokrzyskiego. Mieszkaniec Boczek Chełmońskich w gminie Kocierzew Południowy w Łowickiem był natomiast trzeci.

- W tym roku wygrała z nami deszczowa pogoda, która pokrzyżowała organizatorom plany i konkurencje siłowe, do których się mocno przygotowywaliśmy, nie odbyła się ze względu na trudne warunki atmosferyczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo uczestników - informuje Stanisław Budzeń, który dziewięć lat temu zdobył tytuł Chłopa Roku 2010, a rok temu zajął w Janowiczkach drugie miejsce. – Dziękuję Starostwu Powiatowemu w Łowiczu za okazaną mi pomoc w dojeździe na miejsce rolniczego konkursu.

Jego celem było upowszechnianie wiejskiej kultury, ukazanie życia wsi, jej tradycji i obrzędowości oraz promocja Racławic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie