Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spada liczba mieszkańców ziemi łowickiej, skierniewickiej i rawskiej

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Jeszcze 10 lat temu w Łowiczu mieszkało ponad 31,6 tysięcy osób. Obecnie miasto nad Bzurą ma niewiele ponad 29,7 tysięcy mieszkańców. To prawie o 2 tysiące osób mniej.

Tylko w tym roku w Łowiczu zameldowało się o ponad 100 osób mniej niż zniknęło z ewidencji stałego zameldowania. Spadek liczby ludności w niewielkim stopniu związany jest ze zmniejszającą się liczbą urodzin. Ich liczba co roku jest mniej więcej taka sama jak zgonów. W minionych dwunastu miesiącach urodziło się 315 dzieci, a zmarło 310 osób. W tym roku urodziło się już 132 łowiczan, a odeszło 129 osób.

- Ludzie opuszczają Łowicz w poszukiwaniu pracy - tłumaczy spadek liczby mieszkańców miasta Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza. - Spadek ludności w mniejszych miastach jest czymś normalnym. Wszędzie zmniejsza się liczba mieszkańców. Ludzie wybierają duże ośrodki miejskie, przede wszystkim Warszawę.

Wielu łowiczan nadzieję na pracę wiąże z lokalną podstrefą Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz Kaliński uważa jednak, że nawet nowe inwestycje nie zatrzymają spadku ludności w dobie niżu demograficznego.

Wielu łowiczan wymeldowuje się z miasta i przenosi w jego okolice. Jak ciepłe bułeczki sprzedają się działki budowlane w Jastrzębi, Klew-kowie, Mysłakowie czy Zielkowicach.

- Każdy chce mieszkać na swoim - mówi Damian Kolski z osiedla Bratkowice. - Budujemy się pod Łowiczem od kilku lat i już niebawem przeniesiemy się do wymarzonego domu. Będziemy też płacili mniejsze podatki niż moi rodzice mający własny dom w Łowiczu.

Spada też liczba ludności całego powiatu. Dziesięć lat temu było nas 85.359, a obecnie liczba mieszkańców spadła o ponad 4,3 tys. osób. - W powiecie łowickim młodzi ludzie nie mają szansy na dobrze płatną pracę - uważa Martyna Szpiek-Górzyńska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łowiczu. - Praca u nas jest głównie dla wąskiej grupy specjalistów.

Coraz mniej mieszkańców ma też Rawa Mazowiecka i powiat rawski. Na początku ostatniej dekady XX wieku mieszkało tam odpowiednio 18.435 i 51.217 osób. Obecnie rawian jest o ponad 900 mniej, a liczba mieszkańców ziemi rawskiej spadła o ponad 2,2 tysięcy osób.

Podobnie jest w powiecie skierniewickim. Z tym tylko, że liczba skierniewiczan cały czas oscyluje wokół 49 tys. mieszkańców. W ciągu ostatniej dekady liczba mieszkańców ziemi skierniewickiej zmniejszyła się o ponad 1,1 tys., a samego miasta Skierniewice o ponad 130 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto