Solidarni z Ukrainą

Materiał informacyjny LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA INTE-GRA

W październiku mija już ponad osiem miesięcy wojny, w której Ukraina stawia opór agresji Rosji. Okrucieństwo wojny dotyka przede wszystkim najbardziej bezbronnych – całe rodziny, które zmuszone zostały do porzucenia swych domów, przyjaciół, miejsc pracy. Wielu z nich zdecydowało się na trudną drogę ucieczki z kraju, wybierając w większości przypadku polską granicę. W Polsce schronienie znalazło kilka milionów Ukraińców. Część z nich przyjechała tu z nadzieją, że to tylko na „chwilę”, część, zwłaszcza tych którzy uciekli ze wschodnich regionów Ukrainy już wie, że powrót do domu może nie nastąpić tak prędko.

W odpowiedzi na dramatyczną eskalację wojny w Ukrainie, która rozpoczęła się od niesprowokowanej agresji rosyjskiej 24 lutego, Rząd RP, samorządy i organizacje społeczne podjęły liczne działania na rzecz Ukrainy. Tysiące wolontariuszy ruszyło z pomocą socjalną i medyczna. Spontaniczne zbiórki pieniędzy, wsparcie rzeczowe i finansowe, m.in. w zakresie zapotrzebowania na lekarstwa, sprzęt medyczny, żywność, transport, czy koordynację działań pomocowych.

Jedną z takich organizacji, która aktywnie włączyła się do pomocy jest Fundacja Polska Rada Żywienia, która rozpoczęła udzielanie wsparcia dla uchodźców wojennych w Polsce podejmując współpracę z Telewizją Polską SA w ramach której finansowała m.in. pobyt rodzin ukraińskich w Ośrodku Telewizji Polskiej SA w Ciechocinku. W ramach tych zadań Fundacja nie tylko finansuje koszty bieżącego utrzymania, ale również zapewnia szeroką formę wsparcia, w tym organizując wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym.

1 października na błoniach PGE Stadionu Narodowego Fundacja PRŻ przy wsparciu ambasady Ukrainy i wsparciu KGHM Polska Miedź, zorganizowała niezwykłe wydarzenie pn. „Solidarni z Ukrainą”. Ten niezwykły projekt ukierunkowany został na ukazanie Ukrainy od zupełnie innej strony – od strony dziedzictwa kulinarnego. W rozległej przestrzeni, przy współpracy polskich i ukraińskich kucharzy odbyło się wielkie wspólne gotowanie. Nad całością czuwał mistrz w swoim fachu Dmitrij Babak – szef kuchni jednej z najbardziej znanych warszawskich restauracji Baczewskich. Wsparli go kucharze i kelnerzy z „Ministerstwa Smaku”.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności przeprowadzono pokazy i warsztaty kulinarne łączące tradycje polskiej i ukraińskiej kuchni. Tradycyjna kuchnia ukraińska jest niezwykle bogata i zróżnicowana, stanowi mieszankę wpływów polskich, rosyjskich, żydowskich, mołdawskich, rumuńskich, litewskich, tatarskich oraz ormiańskich, a kuchnie polsko – ukraińskie stale się przenikają. Wspólne gotowanie zaowocowało m.in. efektowną sałatką śledziową zwaną szubą, pierogami z kaszą gryczaną, kaczką a na deser pysznymi serniczkami ukraińskimi na podawanymi na gorąco.

Ponadto można się było rozsmakować w klasycznym barszczu ukraińskim i kapuśniaku. Nie zabrakło wspaniałego smalcu z jabłkiem i wielu innych potraw.

Co najważniejsze wszystko co zostało ugotowane od razu organizatorzy rozdawali licznie odwiedzającym piknik gościom. Okazało się, że w ukraińskich potrawach rozsmakowały się nawet goszczące obok na finale Polska od Kuchni panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a wyrazem tego jest fakt, że organizatorzy rozdali ponad 10 000 porcji.

Solidarni z Ukrainą, to zapewne tylko jedno z licznych wydarzeń, podczas których Polacy okazali swą gościnność i solidarność z sąsiadami w potrzebie.

SPONSOR GŁÓWNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Solidarni z Ukrainą - Nasze Miasto

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie