Słuchacze Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie próżnują [ZDJĘCIA]

Redakcja
Krystyna Kucharska, prezes Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poinformowała nas o ostatnich działaniach ŁUTW.

Zarząd uniwersytetów seniorów otrzymał potwierdzenie z Polskiego Związku Brydża Sportowego o udziale sekcji brydżowej ŁUTW w ogólnopolskim programie BRYDŻ60+.

Oznacza to, że ŁUTW jest jednym z 300 ośrodków w Polsce, w którym można uczyć się tej gry i doskonalić umiejętności. Sama sekcja brydżowa w ŁUTW powstała w 2012 r., a od kilku lat brydżyści prowadzą rozgrywki w ramach IV ligi brydża sportowego województwa łódzkiego.
Z badań naukowych wynika, iż gra w brydża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera aż o 75%. Dlatego też ŁUTW zachęca seniorów, w tym osoby spoza stowarzyszenia, do udziału w cotygodniowych spotkaniach sekcji brydża sportowego, które odbywają się w Łowiczu w środy i piątki w godz. 16.00 – 19.00 w gmachu dawnego Gimnazjum nr 1 w Al. Sienkiewicza 62 na I piętrze.

Słuchacze ŁUTW mieli także okazję wysłuchać wykładu „Zbigniew Skiełczyński – ksiądz i historyk Łowicza”. Wygłosił go Tadeusz Żaczek, prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

W lipcu tego roku minęło 15 lat od śmierci tego zasłużonego dla Łowicza duchownego, znakomitego historyka, autora licznych publikacji o regionie łowickim i jego historii, oraz 15 lat od daty nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Łowicza, który odebrał na kilka dni przed śmiercią.

50-osobowa grupa słuchaczy i sympatyków Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku obejrzała Koncert 10 Tenorów w Miejskim Centrum Kultury Giganty Mocy w Bełchatowie. Dziesięciu śpiewaków, Polaków i Ukraińców, w duecie, kwartecie a nawet całą dziesiątką wykonywało przeboje operowe i operetkowe, pieśni neapolitańskie, folklor, fragmenty musicali, estradowe szlagiery i hity spod znaku rocka. Muzycy połączyli repertuar światowy z utworami kompozytorów polskich. Towarzyszyła im orkiestra pod batutą Igora Jaroszenki.

Grupa słuchaczy ŁUTW, głównie z Koła literackiego po raz kolejny uczestniczyła w spotkaniu w cyklu „Literatura i ekran” organizowanym przez Łowicki Ośrodek Kultury dla młodzieży i seniorów. Tym razem obejrzeli polski film z 1956 r. pt. „Zemsta” w reżyserii Antoniego Bohdziewicza – ekranizację komedii Aleksandra Fredry.

Anna Burzyńska i Józef Czubak z ŁUTW, jako uczestnicy projektu „Senior Wolontariusz – Lider Zmian Społecznych”, wzięli udział w Gali Wolontariatu zorganizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, na której podsumowano różne działania woluntarystyczne województwa łódzkiego.

Powstały w ramach ich projektu, nazwanego „Radość wspólnego tworzenia”, obraz „Nasza Ziemia” został uroczyście przekazany do jego współtwórców – wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łowiczu.

Halina Wróbel i Józef Czubak z grupy plastycznej „Nowa Fala”, prowadzonej przez instruktorkę Aldonę Zając na Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, otrzymali wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Malarskim „100-lecie Województwa Łódzkiego”.
Z okazji obchodów 100-lecia Województwa Łódzkiego Łódzki Dom Kultury ogłosił konkurs malarski adresowany do młodzieży (15 – 19 lat) i dorosłych mieszkańców regionu (kategoria „open”).

Jego celem, oprócz uczczenia okrągłej rocznicy powstania województwa łódzkiego było ukazanie poprzez prace malarskie piękna regionu łódzkiego, przyrody, architektury, walorów turystycznych oraz jego mieszkańców. Istotne było również budowanie poczucia więzi i identyfikacji z miejscem życia lub urodzenia, a także promowanie twórczości malarskiej oraz rozwijanie umiejętności obserwowania otoczenia i uwrażliwianie na jego piękno.

Każdy z uczestników mógł zgłosić do konkursu maksymalnie jedną pracę malarską wykonaną na podobraziu malarskim i stworzoną w technice tempery, akrylu lub farby olejnej (dopuszczone było łączenie technik), która została wykonana w 2019 roku i nie brała udziału w innych konkursach. Ogółem na konkurs wpłynęło ponad 120 prac, spośród których wyłoniono 20 laureatów: 6 osób w kategorii „młodzieżowej” i 14 osób w kategorii „open”. Plastycy z grupy „Nowa Fala” przy Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zgłosili do konkursu 10 prac. Wyróżniono na nim prace Haliny Wróbel – „Z popielnika…” i Józefa Czubaka – „Łowicz – widok wg foto z 1914 r.”, którzy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł.

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Dodaj ogłoszenie