Śledczy sprawdzają, czy burmistrz Łowicza nie dopełnił obowiązków służbowych

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Wojciech Gędek (z lewej) i Krzysztof Kaliński
Wojciech Gędek (z lewej) i Krzysztof Kaliński Rafał Klepczarek
Prokuratura Rejonowa w Skierniewicach kilka dni temu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Krzysztofa Kalińskiego, burmistrza Łowicza. Ma ono związek z zaniechaniem przekazania „danych osobowych do komisji wyborczych” na potrzeby planowanych wstępnie na maj wyborów Prezydenta RP.

Śledczy sprawdzają, czy burmistrz Łowicza nie dopełnił obowiązków służbowych.

Śledztwo zapoczątkował Wojciech Gędek. Mieszkaniec Łowicza wiosną tego roku dowiedział się, że burmistrz Krzysztof Kaliński odmówił przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców.

Przypomnijmy, że to właśnie Zarząd PP SA miał odpowiadać za planowane w maju wybory prezydenckie. Dlatego też zwrócił się on do samorządów o przekazanie spisu wyborców. Włodarz miasta nad Bzurą w odpowiedzi zaznaczył, że taki wniosek nie jest możliwy do zrealizowania w ówczesnym stanie prawnym.

- Uznałem takie działanie burmistrza Łowicza za utrudnianie przeprowadzenia wyborów prezydenckich oraz ograniczanie mojego prawa wyborczego i zażądałem przekazania moich danych Poczcie Polskiej – informuje Wojciech Gędek. – Tak się jednak nie stało i dlatego powiadomiłem o takim działaniu ministra sprawiedliwości, a zarazem prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro.

Resort sprawiedliwości przekazał pismo Gędka do Prokuratury Okręgowej w Płocku. Trafiło ono potem do Łowicza, ale miejscowi prokuratorzy dla zapewnienia bezstronności prowadzonego postępowania wyłączyli się z rozpoznawania tej sprawy i temat przejęła PR w Skierniewicach.

Śledczy ze Skierniewic 7 grudnia tego roku wszczęli śledztwo w tej sprawie. Badają oni, czy włodarz Łowicza swoim działaniem naruszył artykuł 231 (paragraf 1) Kodeksu karnego. Stanowi on, iż funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Burmistrz Krzysztof Kalińskie nie komentuje prokuratorskiego postępowania, które wiąże się z jego osobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Materiał oryginalny: Śledczy sprawdzają, czy burmistrz Łowicza nie dopełnił obowiązków służbowych - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie