Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewice. Wiktoria walczy o samodzielność. Można jej pomóc przekazując 1% podatku

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Wiktoria urodziła się 1 grudnia 2008 roku. Jest wcześniakiem, co spowodowało, że cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Pomimo choroby i codziennej walki o sprawność i zdrowie jest bardzo pogodna, uśmiechnięta i ambitna. Uczy się w Zespole Szkół Podstawowych nr 9, a jej ulubionym przedmiotem jest matematyka. Można jej pomóc przy rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym.

Wiktoria potrzebuje codziennej rehabilitacji

- Wiktoria wiele wycierpiała w swoim życiu, ale do każdego problemu podchodzi jak do wyzwania. W ciągu 4 lat przeszła 3 operacje, a po każdej z nich od nowa uczyła się siedzieć i stać. Mimo to nie chce, żeby traktowano ją jak kogoś słabszego, nie mówiąc że gorszego. To, że ma trudności ruchowe nie oznacza, że nie rozumie emocji jakie wywołuje. Sama ma dystans do siebie i potrafi się śmiać przez łzy. Nie poddaje się w walce o sprawność i chce w jak największym stopniu być samodzielna - mówi Dorota Caban, mam Wiki.

Wiktoria jest pod opieką wielu specjalistów: fizjoterapeuty, pedagoga, logopedy i psychologa. Wyjeżdża też na turnusy rehabilitacyjne z zastosowaniem lokomatu, czyli urządzenia do reedukacji chodu. To bardzo kosztowne turnusy, na które, między innymi, przeznaczane są wpływy z 1 procenta podatku.

Wiktoria ma duże poczucie humoru, a niektóre pytania wyraźnie ją bawią

W czasie rozmowy z mamą, Dorotą Caban, Wiktoria przysłuchuje się wszystkiemu. Widać, że jest rozbawiona moimi pytaniami. Pytam, czy śmieszą ją pytania, które zadaję. Potakuje głową i uśmiecha się. Na pytanie, czy gniewa się o to, o co pytam zaprzecza.

- To co dla mnie było dziwne na początku, a teraz jest już codziennością dla niej jest naturalne i normalne. Ona przez to wszystko przechodzi, ja jej pomagam, ale to ona wie jak się z tym czuje i ile ją kosztują wszystkie ćwiczenia, zajęcia i rehabilitacje - mówi pani Dorota.

[ptzycisk_galeria]

Wiki przeszła 2 operacje bioder. Były one wynikiem porażenia i zwichnięcia stawu biodrowego.

- Po każdej operacji rehabilitacja zaczyna się od nowa. Po ostatniej operacji nastąpiła wiotkość i nie miała możliwości chodzenia. Jednak widać, że każda godzina fizjoterapii i ćwiczenia przynoszą rezultaty. W tej chwili Wiki sama siedzi, w specjalnych szelkach jest w stanie chodzić, oczywiście z pomocą - mówi Inez Lamcha Łągiewska, fizjoterapeutka dziewczynki.

- Wiki przeszła innowacyjną operację Rizonomii Selektywnej Grzbietowej tylnej na dolnym odcinku kręgosłupa polegającą na przecięciu 70 procent nerwów czuciowych w celu uwolnienia dziecka od napięcia w obrębie nóg - mówi Dorota Caban, mama Wiktorii.

Mieszkańcy Skierniewic chętnie pomagają

Od lat skierniewiczanie słyną z chęci pomagania. Początek roku to czas, kiedy wielu z nas myśli o rozliczeniu rocznym z urzędem skarbowym. Od lat w Polsce można w rozliczeniu 1 procent podatku przeznaczyć na osoby potrzebujące, fundacje, czy akcje charytatywne. Skierniewiczanie mogą w swoim formularzu wpisać między innymi Wiktorię Caban.

Wpłat można również dokonywać w inny sposób. Wiktoria ma swoje konto w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 tytułem 232/C Wiktoria Caban (KRS0000186434).

Kolejnym sposobem, w jaki można wspomóc małą wojowniczkę są licytacje charytatywne na portalu społecznościowym Facebook. Wystarczy wpisać frazę „Licytacje charytatywne Wiktoria Caban”. Można tam kupować, ale również wystawiać na sprzedaż przedmioty. Ze wszystkich transakcji dochód przeznaczony jest na leczenie dziewczynki.

- Doceniamy każdą złotówkę, która wpływa na leczenie Wiki. I dziękujemy za każdy 1 procent przekazany dla naszej córki - mówi Dorota Caban.

Skierniewice. Wiktoria walczy o samodzielność. Można jej pom...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto