Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewice. Na leśnym dukcie znaleziono osłabionego, młodego orła bielika. Ptak trafił pod opiekę specjalistów

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Do niecodziennego zdarzenia doszło w powiecie skierniewickim. Dzielnicowy z Makowa znalazł na leśnym dukcie orła bielika, który nie mógł poderwać się do lotu. Ptak, po odkarmieniu, trafi na wolność.

Dzielnicowy znalazł osłabionego bielika

Sierżant Tomasz Stępowski swój czas wolny postanowił spędzić w pobliskim lesie. Chodząc po terenach należących do leśnictwa Zwierzyniec, na dukcie leśnym znalazł orła bielika.

– To młody bielik. Wykluł się w tym roku i nie umie jeszcze polować w takim stopniu, jak dorosłe osobniki. Ponieważ ptak opuścił już gniazdo, a nie upolował odpowiedniej ilości pożywienia był osłabiony. Nie mógł się poderwać do lotu – mówi Tomasz Stępowski.

Bielik nie przeżył by bez ludzkiej pomocy. Niemożność latania i zdobywania pokarmu narażała go na atak ze strony drapieżników lub śmierć głodową. Jednak trafił na specjalistę. Dzielnicowy Stępowski jest absolwentem Technikum Leśnego w Zagnańsku koło Kielc, gdzie zajmował się również drapieżnymi ptakami.

– W Zagnańsku, przy technikum do którego chodziłem, jest Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Podczas zajęć w ośrodku zajmowałem się, między innymi, bielikami, jastrzębiami oraz myszołowami. Od razu widać było, że młody bielik nie jest ranny, a jedynie osłabiony. – mówi sierżant.

Bielik potrzebował pomocy

Mężczyzna wiedział, że drapieżnik potrzebuje pomocy. Złapał bielika i owinął go kocem, aby nie narażać zwierzęcia na dodatkowy stres. Zawiadomił też swojego zmiennika, który natychmiast powiadomił służby leśne.

– Leśnicy zabrali bielika i przewieźli go do Leśnego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Bielik będzie tam odkarmiony, a kiedy odzyska pełnię sił zostanie wypuszczony na wolność – mówi Stępowski.

W tym wypadku bielik trafił na osobę, która wiedziała w jaki sposób przyjść z pomocą. Jednak warto pamiętać, żeby samemu nie podejmować prób ratowania dzikich zwierząt, bo mogą one zrobić człowiekowi krzywdę.

Ratowanie dzikich zwierząt może być ryzykowne

– Ptaki drapieżne największą krzywdę mogą zrobić szponami, a nie dziobem. Dlatego najlepiej zawiadomić odpowiednie służby, które w fachowy sposób zabezpieczą zwierzę – mówi Tomasz Stępowski.

A bielików w województwie łódzkim jest coraz więcej. W okolicach Rawy Mazowieckiej jest przynajmniej 5 gniazd tych ptaków. Ponieważ budują one duże gniazda to pojawić się mogą w miejscach, gdzie są starodrzewy, ale w pobliżu musi znajdować się staw.

Skierniewice. Na leśnym dukcie znaleziono osłabionego, młode...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto