Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sienkiewicz czytany za kratami (Foto)

Rafał Klepczarek
Prezydenckiej akcji Narodowe Czytanie nikomu nie trzeba przedstawiać. Sienkiewiczowską trylogię czytano jednak także za... więziennym murem.

W Zakładzie Karnym w Łowiczu czytano „Potop” H. Sienkiewicza z podziałem na role z udziałem osadzonych i funkcjonariuszy. Całość, oprawiona muzycznie i emitowana była na żywo przez zakładowy radiowęzeł.
- Przyklaskujemy każdej inicjatywie, która promuje czytelnictwo i staramy się, w miarę naszych możliwości, włączać aktywnie w takie akcje – mówi dyr ZK w Łowiczu płk Robert Rusiecki, który przed ponad trzema laty obejmując stanowisko dyrektora w łowickiej jednostce penitencjarnej zainicjował w tym zakładzie Narodowe Czytanie. - W warunkach izolacji penitencjarnej książka łagodzi napięcia, odpręża.
Z książką zapomina się o samotności. Książka może stać się doskonałą alternatywą na konstruktywną strukturalizację czasu wolnego podczas odbywania kary pozbawienia wolności. Dla niektórych osadzonych to właśnie książka pozwala łatwiej znieść warunki odosobnienia. Pogrążając się w lekturze można oderwać się od codzienności, dać sobie chwilę zapomnienia, uciec od trudnej rzeczywistości, w której w danym momencie się znalazło. To także możliwość nadgonienia braków edukacyjnych. Jednym zdaniem: książka uczy, bawi, wychowuje dlatego warto czytać. A „Narodowe Czytanie” stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć przygody Sienkiewiczowskich bohaterów – w ten sposób dyrektor R. Rusiecki omawia przyczyny przystąpienia po raz kolejny ZK w Łowiczu do prezydenckiej czytelniczej inicjatywy.
- Sienkiewicz pisał ku pokrzepieniu serc. My, jako więźniowie, przeżywamy trudne chwile, a czytając Sienkiewicza owe pokrzepienie odnosimy też do siebie – mówi jeden z osadzonych biorących czynny udział w Narodowym Czytaniu
- Wiedząc, że wybór prezydenta do wspólnego i głośnego czytania w tym roku padł na "Trylogię" H. Sienkiewicza nie mieliśmy wątpliwości, że wybierzemy rozdział "Potopu", w którym trzykrotnie wymieniany jest Łowicz i sąsiadujące z nim miejscowości – mówi oficer prasowy łowickiej jednostki penitencjarnej ppor. Robert Stępniewski, który przypomina, że ZK w Łowiczu już od początku, czyli od trzech lat, cyklicznie włącza się prezydencką akcję.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto