SH im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu wzbogaciło swoje zbiory [ZDJĘCIA]

Redakcja
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu stało się posiadaczem nowego eksponatu związanego Wojskiem Polskim z czasów II RP. Jest nim kocioł kuchni polowej wz. 1931. Został on przekazany łowickim rekonstruktorom przez Sławomira Małachowskiego SH 10 pp Łowicz
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu stało się posiadaczem nowego eksponatu związanego Wojskiem Polskim z czasów II RP. Jest nim kocioł kuchni polowej wz. 1931. Został on przekazany łowickim rekonstruktorom przez Sławomira Małachowskiego.

Element kuchni polowej został znaleziony przez mieszkańca Koluszek w okolicy miejscowości Łady nad Wisłą.

- Kocioł w tej wersji nie jest zbyt często spotykanym przedmiotem – informuje Piotr Marciniak, prezes łowickiej grupy rekonstrukcyjnej. - Częstsze są elementy kuchni polowej wz. 36. Nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo cenny element wyposażenia Wojska Polskiego z okresu II RP.

Po procesie konserwacji kocioł zostanie wystawiony do oglądania w byłych koszarach 10pp, w który obecnie działa Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łowiczu.

Co ciekawe, dziadek Sławomira Małachowskiego – Franciszek Kawczyński odbył służbę zasadniczą w 10pp w Łowiczu, a w kampanii wrześniowej 1939 roku walczył z Niemcami w ramach skierniewickiego 26 pułku artylerii lekkiej (obie te jednostki wchodziły w skład 26. Dywizji Piechoty w Skierniewicach).

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Materiał oryginalny: SH im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu wzbogaciło swoje zbiory [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie