Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd honorowy jednogłośnie zaakceptował dwie kandydatury do tytułu honorowego łowiczanina

Rafał Klepczarek
Archiwum
Sąd honorowy powołany przez Radę Miejską w Łowiczu jednogłośnie zaakceptował kandydatury Stanisława Rotstada oraz Macieja Rybusa do tytułu honorowego obywatela pelikaniego grodu. Cała rada miasta podejmie decyzję w tej sprawie, gdy będzie wiadomo, na jaki termin można zaprosić do Łowicza piłkarza z kadry narodowej Adama Nawałki oraz Zofię Rotstad-Abadie, córkę po zmarłych w 1994 roku szanowanym lekarzu.

Stanisław Rotstad 11 listopada 1918 pojawił się na słynnym zdjęciu, które zdobi wiele podręczników historii. Przedstawia ono wartę przed Pałacem Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu, w którym urządzono punkt zborny dla rozbrajanych Niemców. Jej dowódcą był Stanisław Rotstad, który znajduje się na pierwszym planie fotografii w białej studenckiej czapce. Jego podobizna znajduje się na logo łowickich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Doktor Rotstad walczył w armii carskiej w pierwszej wojnie światowej jako sanitariusz. W wolnej Polsce 28 marca 1925 roku otrzymał dyplom lekarski doktora wszech nauk medycznych z prawem specjalizacji w zakresie chirurgii, okulistyki i położnictwa. Rok później mieszkaniec Warszawy został służbowo przeniesiony do 10 pułku piechoty stacjonującego w Łowiczu. Tu pracował na stanowisku młodszego, a następnie głównego lekarza 10 pp.

Był inicjatorem utworzenia Łowickiego Towarzystwa Lekarskiego. W 1938 roku po przejściu w stan spoczynku w stopniu majora poświęcił się prywatnej praktyce lekarskiej. Opieką medyczną otaczał uczniów łowickich szkół. Stanisław Rotstad pełnił także funkcję lekarza w miejscowym areszcie. Był również zaangażowany w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża oraz uczestniczył w wielu przedsięwzięciach społecznych m.in. na rzecz zaopatrzenia w sprzęt OSP w Łowiczu.

We wrześniu 1939 r. opuścił Łowicz. Powrócił do miasta nad Bzurą w 1945 r. podejmując pracę jako lekarz w tutejszym urzędzie pocztowo-telegraficznym oraz w szkole rolniczej. W wycieńczonym wojną mieście ofiarnie pracował na rzecz odbudowy i rozwoju łowickiej służby zdrowia. W latach 1948-1949 pełnił obowiązki lekarza powiatowego.

Doktor Stanisław Rotstad zmarł 1 września 1994 r. przeżywszy 99 lat. Został pochowany na cmentarzu katedralnym w Łowiczu. Trzy lata później Rada Miejska w Łowiczu nadała jego imię jednej ulic w centrum pelikaniego grodu. W 2010 r. został patronem 39. drużyny harcerskiej łowickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Maciej Rybus w 1989 roku urodził się w Łowiczu. Swoją karierę piłkarską zaczynał w Pelikanie Łowicz. W 2007 roku zagrała w barwach Legii Warszawa. W piłkarskiej reprezentacji Polski zadebiutował w 2009 roku w meczu z Rumunią. Swojego pierwszego gola dla Biało-czerwonych strzelił w tym samym roku w meczu z Kanadą. Łowiczanin grał także na Euro 2012. Obecnie jest zawodnikiem Lokomotiv Moskwa.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto