Rolniczy protest w powiecie łowickim. Hodowcy trzody chlewnej wyjechali ciągnikami na DK nr 92 [ZDJĘCIA]

Redakcja
Około 30 ciągników rolniczych wyjechało w piątek (22 listopada) na trasę poznańską w Łowiczu (DK nr 92) w ramach rolniczego protestu
Około 30 ciągników rolniczych wyjechało w piątek (22 listopada) na trasę poznańską w Łowiczu (DK nr 92) w ramach rolniczego protestu Rafał Klepczarek
Blisko 40 ciągników i osobowych aut hodowców trzody chlewnej wyjechało w piątek (22 listopada) na trasę poznańską w Łowiczu (DK nr 92) w ramach rolniczego protestu.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau w sierpniu obiecywał nam wybicie populacji dzików w powiecie łowickim i sąsiednim sochaczewskim, a u nas poza odstrzałem sanitarnym nie dzieje się w tej materii nic - uważa Rafał Gawroński, hodowca trzody chlewnej z Karsznic Dużych, a zarazem koordynator rolniczej akcji protestacyjnej Agro Unii w powiecie łowickimi. - Gdy zgłaszamy myśliwym stada dzików liczące nawet 40 sztuk, to przerywają połączenia telefoniczne. Tymczasem żółta strefa ochronna przed afrykańskim pomorem świń (ASF - przyp. red.) ciągle się rozszerza.

Hodowcy z powiatu łowickiego, aby przypomnieć o swoich problemach stronie rządowej, w piątek rano pod eskortą policji przejechali ciągnikami rolniczymi trasą poznańską z Łowicza do Zdun i z powrotem.

Protestujący uważają, że rząd powinien zintensyfikować swoje działania zmierzające do eliminacji dzików, będących nośnikiem ASF. Działacze Agro Unii protestowali też przeciwko nadmiernemu ich zdaniem importu produktów rolniczych z zagranicy.

Podobne akcje miały miejsce w kilkunastu miejscach w kraju. W Łódzkiem do podobnej akcji dołączyli rolnicy spod Sieradza. Pojechali oni krajową 12 do pobliskiego Marchwacza w województwie wielkopolskim.

Zbiórka uczestników protestu w powiecie łowickim miała miejsce przy Szkole Podstawowej w Błędowie w gminie Chąśno. Hodowcy pojechali stamtąd do Łowicza, gdzie wjechali na drogę krajową nr 92 i tam opóźniali ruch samochodowy, jadąc około 15 kilometrów do miejscowości Zduny, a następnie wrócili tą samą drogą.

Żółta strefa zagrożenia amerykańskim pomorem świń w wakacje objęła w Łódzkiem początkowo tylko część powiatu łowickiego, a następnie decyzją Komisji Europejskiej z września, została rozszerzona na część powiatów: skierniewickiego i rawskiego.

Obecnie obejmuje ona w Łowickiem: gminy Chąśno, Kocierzew Południowy, Kiernozię, Nieborów oraz część gminy wiejskiej Łowicz, w Skierniewickiem: gminy Bolimów, Kowiesy, Nowy Kawęczyn i Skierniewice oraz miasto Skierniewice, a w Rawskiem: gminy Biała Rawska, Regnów i Sadkowice.

W Łódzkiem największa koncentracja produkcji trzody chlewnej ma miejsce w powiatach: łowickim, piotrkowskim i kutnowskim.
Karol Młynarczyk, pełniący obowiązki wojewody łódzkiego informuje, że od sierpnia do odstrzału sanitarnego przewidziano prawie 2,5 tys. dzików, które są głównym nośnikiem wirusa ASF. Państwo płaci myśliwym za odstrzelone zwierzęta.

Przedstawiciel administracji rządowej prowadzi także akcję informacyjno-szkoleniową za zakresu bioasekuracji i ochrony przed rozpowszechnianiem się wirusa.

- Na polecenie wojewody łódzkiego w powiatach łowickim, skierniewickim i rawskim wojska ochrony terytorialnej z użyciem dronów poszukiwały padłych dzików - dodaje Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego. - Znaleziono tam 17 martwych zwierząt. Żadne z nich nie było zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie