Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz daje 3 tysiące złotych jako dofinansowanie do usuwania rakotwórczego azbestu

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
W Łowiczu znajduje się ponad 1,9 tysięcy ton azbestu. Na mieszkańca 30-tysięcznego miasta daje to więc ponad 630 kilogramów rakotwórczego materiału. Rada Miejska w Łowiczu podjęła decyzję o dofinansowaniu jego usuwania.

Jeśli wojewoda łódzki nie zawetuje miejskiej uchwały w tej sprawie, to już za dwa miesiące będzie można składać w ratuszu wnioski o finansowe wsparcie tego typu operacji.

- Co roku będą one zbierane do końca września i te, które zostaną zaakceptowane, będą finansowane w roku następnym - zapowiada burmistrz Krzysztof Kaliński.
Miasto będzie dokładać do usuwania azbestu do 3 tysięcy złotych brutto. Szacunkowy koszt usunięcia z dachu metra kwadratowego zawierającego azbest eternitu w naszym regionie kosztuje ok. 30 zł.

- Nasze dofinansowanie pokryje więc niespełna 50 procent kosztów usunięcia niebezpiecznego materiału z dachu o standardowych wymiarach, ale niestety na więcej nas nie stać - mówi wprost Paweł Gawroński, naczelnik wydziału spraw komunalnych łowickiego ratusza.

Nie jest na szczęście tak źle, jak myślą w ratuszu. W Łowiczu są firmy, które usuną azbest ze 150-metrowego dachu za 1,5-2 tys. zł.

- Szkoda, że władze miasta dopiero teraz podjęły uchwałę o dofinansowaniu usuwania azbestu - mówi szef jednej z firm zajmującej się tego typu pracami. - Przecież ekspertyza dotycząca ilości tego niebezpiecznego materiału w mieście leży w urzędzie od 3 lat. Chciano jednak zaoszczędzić. Szczególnie zawiedzeni są ci klienci, którzy azbest usuwali legalnie w tym oraz poprzednim roku.

W Urzędzie Miejskim w Łowiczu już pojawiło się 20 osób, które tylko czekają aż uprawomocni się przyjęta w ubiegłym tygodniu miejska uchwała. Władze Łowicza liczą, że finansowe wsparcie będzie zachętą do usuwania rakotwórczego azbestu.

Dofinansowaniem objęte zostanie usunięcie materiałów zawierających azbest, transport oraz unieszkodliwienie. Warunkiem otrzymania miejskiego wsparcia jest skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się tego typu działalnością. Jeśli zrobimy to sami, finansowa pomoc ratusza nie będzie się należała.

O tego typu wsparcie będzie można ubiegać się tylko raz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto